Ciężarówka z dziewięcioma tygrysami, które utknęły na przejściu granicznym w Koroszczynie, wyruszyła po południu do Poznania. Zwierzęta będą umieszczone w ogrodzie zoologicznym, tam otrzymają tymczasowe schronienie.
CZYTAJ: Koroszczyn: tygrysy jadą do zoo
Na Lubelszczyźnie rozpoczyna się pilotażowa akcja badania dna oka z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik opartych na telemedycynie i sztucznej inteligencji. To pionierski projekt w skali kraju. Początkowo z badań skorzystają chorzy na cukrzycę. Akcję będzie nadzorował współtwórca systemów telemedycznych w USA – profesor Marco Zarbina.
CZYTAJ: Oko w oko ze sztuczną inteligencją. Pilotażowy program na Lubelszczyźnie
Uczniowie placówek oświatowych z Puław i okolic porządkowali dziś (30.10) jeden z najstarszych polskich cmentarzy – nekropolię przy ulicy Włostowickiej w Puławach. W ramach akcji „Zapal pamięć” na grobach zapłonęło ponad 2200 zniczy.
CZYTAJ: Młodzi puławianie zapalili znicze pamięci
Prawie 80% polskich szpitali jest gotowych aby zatrudnić personel medyczny z Ukrainy – tak wynika z ostatniego raportu przygotowanego przez agencję Manpower. Chodzi nie o pracowników pomocniczych, tylko o lekarzy oraz pielęgniarki.
CZYTAJ: Ukraińscy lekarze (nie)mile widziani w Polsce?
Wszystkich Świętych to czas odwiedzin na grobach naszych bliskich. To także czas wzmożonych działań policji w ramach Akcji Znicz a także zmiany w organizacji ruchu przy nekropoliach.
CZYTAJ: Akcja „Znicz”: policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem
Październik jest Międzynarodowym Miesiącem AAC – Wspomagających i Alternatywnych Metod Komunikowania. W celu upowszechniania wiedzy na ten temat niepełnosprawne dzieci wraz z młodzieżą z Zamojszczyzny zaprezentowały koncert pod hasłem „Przez życie z AAC”.
CZYTAJ: Nie mówią, ale dziś przekazali wiele. W Zamościu odbył się koncert „Przez życie z AAC”
Program prowadziła Iwona Kosior.
Fot. Małgorzata Tymicka