70-lecie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

3469971 lg

Tysiące honorowych dawców krwi, tysiące litrów krwi, akcja krwiodawstwa, wiele uratowanych osób – Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie obchodzi jubileusz 70-lecia.

Dzisiaj (16.10) w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim przy ulicy Spokojnej 4 w Lublinie zorganizowano konferencję i spotkanie między innymi z przedstawicielami placówek, z którymi współpracuje centrum.

– Lublin był jednym z pierwszych siedmiu miast, gdzie otwarto stację konserwowania i przetaczania krwi – mówi w rozmowie z Radiem Lublin dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, doktor Elżbieta Puacz. – W 1948 roku otworzono na Krakowskim Przedmieściu taką przetaczalnie krwi. Wszyscy się śmieli, ponieważ na dole była komenda Milicji Obywatelskiej. Potem był bar mleczny i dawcy wchodzili na piętro, by tam oddać krew – dodaje.

– Kładziemy duży nacisk na działania promocyjne, żeby dotrzeć do jak największej liczby nowych dawców – podkreśla Małgorzata Orzeł, lekarz transfuzjolog. – Wszystko po to, żeby zachęcić, przypomnieć, że jesteśmy i czekamy. Prowadzimy między innymi akcje promocyjne w szkołach. Także w tych placówkach, gdzie uczniowie nie mogą oddawać jeszcze krwi, ale mogą zachęcić rodziców. Wiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci – dodaje.

– Lubelszczyzna słynie z dobrych ludzi. Na dawców zawsze można liczyć – opowiada Puacz. – Od 1958 roku rozpoczęły się terenowe akcje poboru, ponieważ widać było, że to zapotrzebowanie rośnie. Wtedy rozpoczęły się wyjazdy do różnych miejscowości. W 1968 roku, jak przeliczono ilość kilometrów wykonanych na akcjach terenowych, okazało się, że stanowiła ona trzykrotne otoczenie równika Ziemi, a w 2018 roku sześciokrotne – dodaje.

– Pacjenci w szpitalach czekają na krew – zaznacza Orzeł. – Staram się uświadamiać krwiodawcom, że jedno oddanie krwi pełnej, to mogą być uratowane trzy ludzkie życia. Jednego pacjenta możemy leczyć krwinkami czerwonymi, drugiego świeżo mrożonym osoczem, a trzeciego koncentratem krwinek płytkowych – dodaje.

Główne uroczystości 70-lecie krwiodawstwa na Lubelszczyźnie zaplanowano na jutro (17.10) przed Centrum Spotkania Kultur. W programie między innymi występ orkiestry wojskowej oraz prezentacja ambulansów do poboru krwi.

RMaj / opr. PaW

Fot. archiwum

Exit mobile version