Dzisiejsza młodzież nie potrafi odpowiedzieć na pytanie kto był sprawcą II wojny światowej – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Oświęcimski Instytut Praw Człowieka. Dziś (09.10) podczas konferencji naukowej dedykowanej 75-leciu powstania Państwowego Muzeum na Majdanku zostały przedstawione wyniki.
– Trzeba młodym ludziom tłumaczyć wszystko na poziomie podstawowym – mówi Alicja Bartuś z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. – Wiedza, którą młodzi ludzie czerpią na temat Auschwitz to wiadomości, których na pewno nie wynoszą ze szkoły, książek, telewizji. Nie ma też pamięci pokoleniowej – dodaje.
W 2019 roku Państwowe Muzeum na Majdanku obchodzi 75. rocznicę powstania. Placówka znajduje się w miejscu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. – Konferencja naukowa ma pokazać role i wagę muzeów które się znajdują w autentycznych miejscach pamięci – mówi Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku. – Mówimy o tym, jak powstają i jaką role mają miejsca pamięci. Debaty są taką szerszą formą dyskusji o roli historii w naszym życiu – dodaje.
Według najnowszych ustaleń, w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku życie straciło blisko 80 000 więzów. Wśród nich największą liczbę zmarłych i pomordowanych stanowili Żydzi, następnie Polacy i Białorusini.
InYa / opr. PaW
Fot. pixabay.com