Bardzo Młoda Kultura ma się coraz lepiej

001 4079

25 przeszkolonych animatorów z województwa lubelskiego, 15 zrealizowanych mikrograntów na działania edukacji kulturowej i zaktywizowanie dzieci oraz młodzieży – to tylko niektóre osiągnięcia minionego roku programu Bardzo Młoda Kultura.

– Kultura, szczególnie w naszym regionie, ma się dobrze jeśli chodzi o miasta – mówi dr Tomasz Peciakowski z Instytutu Socjologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. – Instytucje kulturalne na obszarach wiejskich spotykają się z chronicznymi problemami Polski peryferyjnej i niedofinansowanej. Związane jest to ze słabym wsparciem finansowym mimo całkiem niezłego zaplecza infrastrukturalnego, bo na to pozwoliły środki unijne. Wiemy to z rozmów z animatorami.

– Lublin ma bardzo różnorodną ofertę edukacji kulturowej. Poza województwem ogranicza się ona do standardowych i stereotypowych  działań. Problemem jest to, by zachęcić młodzież do uczestnictwa w innych formach niż zajęcia plastyczne czy muzyczne – podkreśla Agnieszka Drewniak, główny instruktor ds. edukacji kulturowej w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz koordynator projektu Bardzo Młoda Kultura. – Warsztaty w ramach inkubatora mają pokazywać nauczycielom i edukatorom nowatorskie sposoby docierania do młodych.

– Ja realizowałam projekt pt. „Młodzi Muzealnicy. Odkrywcy Zamkowej Historii”. Skierowany był on do młodzieży z Janowca i Puław. Byli oni przygotowywani do oprowadzania po obiekcie, jakim jest Zamek w Janowcu – tłumaczy Agnieszka Ragaman, pracownik Działu Edukacji Muzealnej w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. – Drugim etapem była publikacja, którą wydaje każdy muzealnik.

– Początki nie były łatwe – wspomina Alicja Księska z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. – Musieliśmy przyswoić historię i opanować płynne mówienie. – Byliśmy podzieleni na grupy: historyczną, artystyczną i przyrodniczą. Każdy mógł wybrać coś dla siebie – dodaje Natalia Pyra. – Nauczyliśmy się wiele nowego.

– Kultura pozwala zrozumieć samego siebie. Jej różnorodne wytwory kształtują młode umysły. Wszelkie działania kulturowe przygotowują do jej odbioru. To uczenie, że kultura jest środowiskiem, w którym powinniśmy się czuć dobrze, szukać siebie i współuczestniczyć w niej. Każdy może współtworzyć ją na swój własny sposób – podsumowuje dr Peciakowski.

BMK to 3-letni projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura na lata 2019-2021. Projekt działał także w latach 2016-2018, w których udało się przeszkolić ponad 200 animatorów z województwa lubelskiego.

Dziś (28.10.2019) w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyły się Targi Edukacji Kulturowej, podczas których podsumowano dotychczasowe działania.

EwKa / opr. MatA

Fot. www.spotkaniakultur.com

Exit mobile version