Na nekropolii w Jastkowie spoczywają legioniści polegli w bitwie pod Jastkowem w 1915 roku. Cmentarzem opiekuje się lokalny samorząd, który pozyskał pieniądze na renowacje.
– Prawie każdego roku wykładamy jakieś pieniądze publiczne na to, żeby poprawiać stan tego cmentarza. Ostatnie dwa lata to są bardzo intensywne prace. W ubiegłym roku wykonaliśmy pierwszy etap rewitalizacji polegający na remoncie głównego cokołu pomnika, tablic upamiętniających poległych i głównych schodów. W tym roku będziemy realizowali drugi etap, który dotyczy krzyży, nagrobków i macew oraz alei głównej. Od pierwotnego posadowienia przez legionistów, to wszystko nie było remontowane, widać gołym okiem, że pozapadała się alejka, groby też są w słabym stanie – mówi wójt gminy Jastków, Teresa Kot.
– Pomnik legionistów powstał po bitwie pod Jastkowem, w której pokonali Rosjan. Wtedy powstał tutaj cmentarz. Kilka lat później – w 1924 roku, odbył się w Jastkowie zjazd legionistów, na którym podjęto decyzję, że zostanie na cmentarzu postawiony pomnik i zostanie wybudowana szkoła. Pomnik odsłonięto w 1931 roku. Była to piękna, wielka uroczystość, w której uczestniczył ówczesny prezydent Ignacy Mościcki – mówi Anna Krzyżanowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie.
Przetarg na remont cmentarza w Jastkowie wygrała firma Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków.
– Nasze zadanie będzie polegać na tym, że mamy przywrócić świetność, czyli m.in. przeprowadzić rekonstrukcję krzyży, których tutaj brakuje. Część z nich będzie poddana renowacji. Będzie też przeprowadzany remont obramowań, będą wykonane nowe, zostanie wyremontowana droga dojazdowa – od wejścia głównego. Remont będzie polegał na przełożeniu, wyrównaniu terenu i wyrównaniu nawierzchni – tłumaczy Mariusz Głos przedstawiciel firmy.
Renowacja ma się zakończyć do 5 grudnia. Koszt prac to 370 tysięcy złotych. Większość kwoty – 200 tysięcy pochodzi z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostałą część pieniędzy wyłożyła Gmina Jastków.
MaK / SzyMon
Fot. Pablo000 /wikipedia.org/