Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wraz z firmą Billennium S.A. rozpoczynają wspólny projekt badawczo-rozwojowy. Celem jest zbudowanie systemu do wczesnej diagnostyki nowotworów mózgu.
– Bardzo wierzę w to, że innowacja, która w każdym obszarze życia poprawia jego jakość, w tym przypadku będzie mogła wpłynąć także na zdrowie i życie pacjentów – mówi prezes Billennium S.A. Bartosz Łopiński. – Przed nami dopiero ten projekt, w związku z tym po owocach poznamy na ile to przedsięwzięcie będzie skuteczne i udane. natomiast szczerze wierze w to, że dzięki zaangażowaniu i podejściu, które zawsze było wyjątkowe w Lublinie, osiągniemy razem sukces i przełoży się to na zdrowie ludzi.
– Zbudowaliśmy zespół badawczy składający się z dwóch pracowników i do tego zależy nam na tym, żeby dać szansę studentom – dodaje dr hab. Bogdan Księżopolski, dyrektor Instytutu Informatyki UMCS. – Wybraliśmy studenta wybitnego pierwszego roku studiów, który cały czas wspomaga ten zespół. Wygląda to w ten sposób, że oni regularnie pracują nad tym problemem, jednocześnie studenci już mają możliwość włączyć się w te prace badawcze, które równocześnie będą ich pracami licencjackimi, następnie myślę, że magisterskimi, może w przyszłości doktoratami. Zależy nam na stworzeniu takiego dobrego ekosystemu dla wszystkich.
System wczesnej diagnostyki nowotworów mózgu ma wykorzystywać nowoczesne techniki obrazowania, a także sztuczną inteligencję do analizy obrazów. Takie rozwiązania mają pozwolić lepiej dopasować metodę leczenia do konkretnego pacjenta.
EwKa/WP
Fot. EwKa