Dominik Gil z Polskiego Radia Lublin otrzymał tegoroczną nagrodę Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za Reportaż i Dokument Radiowy. Zdobył także wyróżnienie w Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory.
Dziennikarz został doceniony za reportaż „Tablica” o Bronisławie Wilgosie, pseudonim „Wilk” – żołnierzu podziemia niepodległościowego ziemi hrubieszowskiej, po wojnie pierwszym komendancie posterunku Milicji Obywatelskiej w Dubience, delegowanym do tej funkcji przez Armię Krajową. Zamordowany w niejasnych okolicznościach, wykorzystany przez peerelowską propagandę, po latach ma okazję na rehabilitację. Paradoksalnie tą szansą stał się proces dekomunizacji.
– Nagrania, które zbierałem, montaż nad, którym siedziałem godzinami, doprowadziły do tego, że udało się „odkręcić” tę pogmatwaną historię. Warto przypomnieć nazwisko pana Bronisława Wilgosa i jemu zadedykować tę nagrodę – stwierdził Dominik Gil.
– Nie spodziewałem się, że ta historia jest tak zagmatwana. To historia człowieka, któremu przyszło w tym „tyglu” narodowościowym żyć, walczyć i umierać za Polskę. Został on sponiewierany przez historię i propagandę, a później, gdy doszło do dekomunizacji, mało brakowało a zostałby jeszcze raz skrzywdzony przez historię. Cieszę się, że udało się realizować ten materiał i odzyskać honor bohatera reportażu, że wartości, dla których poświęcił życie, zwyciężyły. To tak naprawdę taka uniwersalna walka dobra ze złem. Mimo że przez lata wydawało się, że zło świętuje na trupie tego człowieka, to jednak dobro zwyciężyło – dodał Dominik Gil.
POSŁUCHAJ:
Reportaż Dominika Gila „Tablica”
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała też dwie równorzędne nagrody specjalne: Ewelinie Kosałce-Passii z Polskiego Radia Katowice za reportaż „Schowane w pamięci” i Jakubowi Tarce ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za dokument „Wirtuoz”.
Podczas dzisiejszej (15.10.2019) gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie ogłoszone zostaną również wyniki XV Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory” oraz Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory.
Jubileuszową galę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego uświetni występ Barbary Wrońskiej z przyjaciółmi: Katarzyną Groniec i Ralphem Kamińskim.
RL / IAR
Fot. Czesława Borowik