Inauguracja testów sieci 5G w Lublinie

5g w lublinie 3klowfqwibgpc785hlxs

W Lublinie będą przeprowadzone testy sieci 5G – najnowszej technologii mobilnej. Do końca 2019 roku wyselekcjonowani testerzy sprawdzą jej możliwości.

Sieć Orange rozpoczęła testy w tzw. warunkach rzeczywistych. Stało się to w kilku krajach europejskich między innymi we Francji, Hiszpanii, Polsce i w Rumunii. – W tych państwach wybraliśmy niewielką liczbę miast, w których konsumenci będą mogli doświadczyć czym jest sieć 5G – mówi w rozmowie z Radiem Lublin dyrektor operacyjny Orange na Europę, Jean-Marc Vignolles.

Lublin to drugie miasto w Polsce, po Warszawie, w którym wykonywane są takie próby. 10 stacji bazowych działa w lubelskich dzielnicach: Ponikwoda, Tatary, Wieniawa i Śródmieście. – Cieszę się, że testy odbywają się właśnie w tym miejscu. Mieście stawiającym na rozwój z wykorzystaniem nowych technologii – zaznacza prezes Orange Polska Jean François Fallacher. – Ten test jest ważny, ponieważ te warunki rzeczywiste robią różnicę. To będą testy w prawdziwym świecie, z prawdziwymi budynkami, z różnymi uwarunkowaniami także pogodowymi, wśród prawdziwych użytkowników, którym udostępnimy 100 smartfonów przystosowanych do sieci 5G, specjalnie zaprojektowanych dla Orange Polska, które nazywają się Neva – dodaje.

– Ta sieć to przyszłość dla naszego miasta – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

5G to szybszy Internet, sprawniej działające aplikacje. W tej chwili średnia prędkość w sieci 4G, to 40 megabitów na sekundę. To oznacza, że prędkość wzrośnie 20-krotnie. – Możemy wykorzystywać ten Internet w dowolnym miejscu na świecie – mówi dyrektor największego na świecie Centrum Badań i Rozwoju Technologii Radiowej Noki we Wrocławiu Bartosz Ciepluch. – Sieć 5G jest tym rozwiązaniem, które pozwala nam na lepsze wykorzystanie tzw. ruchu maszyna do maszyny, który jest pewnego rodzaju elementem startowym przemysłu 4.0. Ten przemysł jest ogromnym kołem zamachowym rozwoju gospodarki w najbliższych latach. Pewne jest jedno: bez technologii 5G ten przemysł nie będzie mógł zaistnieć – dodaje.

Przemysł 4.0, to nic innego, jak sztuczna inteligencja. Tzw. czwarta rewolucja przemysłowa sprawi, że maszyny będą komunikować się ze sobą oraz korzystać ze wspólnych danych. Testowana teraz sieć 5G to jej pierwsza wersja. – Pełna i samodzielna sieć 5G to kwestia kilku lat – podkreśla Jean François Fallacher. – Wtedy będzie możliwość dodania innych zastosowań. Będziemy mieć do czynienia z tysiącami urządzeń mobilnych na metr kwadratowy. To pozwoli na inteligentne samochody, bardzo szybkie uczestniczenie w grach, a także liczne zastosowania dla biznesu bez żadnych opóźnień – dodaje.

Miesiąc temu Orange Polska rozpoczął takie same testy w Warszawie. W Lublinie grupa testerów zostanie wyselekcjonowana w ciągu najbliższych dni bądź tygodni. Testy będą prowadzone do końca 2019 roku.

Technologia ma być wprowadzona w Polsce w 2020 roku. Komisja Europejska chce, by kraje członkowskie posiadały szerokie pokrycie siecią 5G do 2025 roku. Według wskazań Komisji, do przyszłego roku sieć 5G ma być dostępna na zasadach komercyjnych w przypadku co najmniej jednego dużego miasta w każdym kraju członkowskim.

ZAlew / opr. PaW

Fot. lublin.eu

Exit mobile version