O narzędziach i metodach wspierających rozwój uczniów szkół podstawowych będą rozmawiali uczestnicy konferencji, która jutro (04.10) odbędzie się w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Ma to być pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce mająca wspierać dzieci w ich najbliższym środowisku. Biorący udział w wydarzeniu psychologowie, pedagodzy i psychiatrzy będą chcieli zdiagnozować zagrożenia dla zdrowia psychicznego i przedstawić modele rozwiązań.
– Wszystkie badania naszej kadry akademickiej wskazują na to, że z kondycją zdrowia psychicznego młodzieży oraz dzieci jest coraz gorzej – mówi w rozmowie z Radiem Lublin kanclerz uczelni Teresa Bogacka.
Lepiej zapobiegać niż leczyć? – Powołujemy przy uczelni centrum wsparcia zdrowia psychicznego – zaznacza Bogacka. – Na 100 zbadanych osób, 70% wymaga pomocy. Czy mamy psychiczne dzieci? Nie. One są słabsze i trzeba je wspierać. Będą wypracowywane modele wsparcia, narzędzia, które zostaną przekazane nauczycielom. Powstaną podręczniki, kompendium wiedzy. Będą przeprowadzane międzynarodowe warsztaty. To jest nasz wspólny problem i chcielibyśmy wspólnie na ten temat rozmawiać z całym środowiskiem. Wszystko po to, by nie stawiać jakiejś bariery. Powinniśmy prowadzić takie działania, żeby było więcej oddziałów, by dzieci były leczone w normalnych warunkach. Musimy stworzyć ten wspólny front – dodaje.
Konferencja „Narzędzia i metody wspierające rozwój uczniów szkół podstawowych” rozpocznie się o godzinie 9.00 w budynku uczelni przy Projektowej 4.
WB / opr. PaW
Fot. pixabay.com