W życie weszły „Zasady ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Lubelskiej”. Obowiązują one duchownych i osoby świeckie.
W dokumencie z dnia 30 września 2019 roku można przeczytać m.in., że „naczelną zasadą postępowania wobec osób małoletnich jest nienaruszalność ich integralności cielesnej i duchowej”. Współautorem tego dokumentu jest kanclerz kurii metropolitalnej, ks. Krzysztof Kwiatkowski, który był gościem porannej rozmowy w Polskim Radiu Lublin.
CZYTAJ: Zasady ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Lubelskiej
– Takie normy powstały już w wielu diecezjach. O ich powstaniu pisali chociażby kiedyś w komunikacie biskupi, m.in. w ramach Konferencji Episkopatu Polski, która zebrała się w Płocku w dniach 25-26 września – mówił ks. Krzysztof Kwiatkowski: – Była zapowiedź powstawania takich norm. Natomiast czy takie normy są potrzebne? Jestem z wykształcenia teologiem moralistą, nie prawnikiem, i może trochę inaczej patrzę na tego typu zasady. Można powiedzieć tak: pewną zasadą naczelną w chrześcijaństwie jest miłość. Niektórzy mówią, że miłość mogłaby wystarczyć, ale potem schodzimy na poziom konkretów. Dzisiaj takie normy stają się zasadą. Dziecko jest osobą, nie jest przedmiotem. Ma swoje prawa. Może być wykorzystane, jego godność, nienaruszalność, integralność cielesna i duchowa może być w różny sposób naruszona. Myślę, że dzisiejszy świat podaje nam wiele przypadków, gdyż tego typu normy są reakcją na pewne zachowania, które niestety miały miejsce, zarówno w Kościele i poza Kościołem, w różnych kontekstach, tam, gdzie dzieci się pojawiają.
Wszyscy pracujący z nieletnimi muszą zostać zweryfikowani w rejestrze przestępców seksualnych oraz przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Dokument precyzuje zasady postępowania w razie nadużyć wobec dzieci lub młodzieży.
WB (opr. DySzcz)
Fot. Weronika Uziębło