Lubelscy przedsiębiorcy nie będą mogli oddawać odpadów?

74205809 539600919919511 3576960566402482176 n

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, która generuje odpady, mogą mieć problem z ich oddaniem. Grozi to aż trzem czwartym firm w województwie lubelskim. Wchodzące w życie od pierwszego stycznia przepisy wskazują konieczność rejestracji w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami.

Przepisy, które weszły w życie w 2018 roku, nakładają obowiązek posiadania numeru rejestracyjnego BDO, czyli Bazy Danych Odpadowych. Do tej pory w województwie lubelskim taki numer uzyskało tylko 6 tysięcy przedsiębiorstw z spośród około 30 tysięcy. A od 1 stycznia 2020 bez numeru rejestracyjnego BDO firmy te nie będą mogły oddawać odpadów.

– Podejrzewam, że wielu przedsiębiorców jeszcze nie ma świadomości obowiązku uzyskania tego wpisu. Wszystkie czynności związane z gospodarką odpadami – czyli ich przekazywanie, karty przekazania, karty ewidencji, sprawozdawczość – dzisiaj są w wersji papierowej. Przedsiębiorcy i dobierający odpady mają te dokumenty u siebie. A po 1 stycznia 2020 roku przepisy nakładają obowiązek dokumentowania wszystkich tych procedur w wersji elektronicznej, czyli w systemie BDO. Może zdarzyć się taka sytuacja, że przedsiębiorca, który nie będzie miał numeru BDO, nie będzie miał możliwości wypełnienia karty przekazania odpadów – wyjaśnia Radosław Kozak, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Obowiązkiem wpisu do rejestru BDO objęte są podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ich ewidencje. – Numer BDO muszą posiadać przedsiębiorcy – wytwórcy odpadów; zakłady produkcyjne, chociażby warsztaty, gabinety stomatologiczne; firmy transportujące odpady, sprzedające, pośredniczące; podmioty wprowadzające baterię lub akumulatory; firmy pośredniczące w obrocie; wprowadzające sprzęt elektroniczny i elektryczny i ich autoryzowani przedstawiciele; organizacje odzysku odpadów, przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie recyklingu; firmy wprowadzające na teren kraju opony, pojazdy, oleje smarowe – tłumaczy Radosław Kozak.

– Obowiązkowi temu nie podlegają rolnicy, posiadający poniżej 75 hektarów, o ile nie mają pozwolenia zintegrowanego. Natomiast rolnicy gospodarujący na areale większym niż 75 ha też powinni mieć taki wpis. Obowiązkowi takiemu nie podlegają osoby fizyczne, które transportują odpady wytworzone przez siebie, a także wykorzystują je na własny użytek – dodaje Radosław Kozak.

Podmiotom, które nie zarejestrują się w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami, może grozić kara od 5 tys. do 1 miliona złotych.

Więcej informacji na temat zasad rejestracji w BDO można znaleźć TUTAJ.

Zarząd Województwa Lubelskiego oferuje przedsiębiorcom bezpłatne szkolenia z zakresu prowadzenia elektronicznej ewidencji odpadów w systemie BDO oraz sposobów wymiany karty przekazania i ewidencji odpadów. Szkolenia będą prowadzone przez Instytut Ochrony Środowiska oraz Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Ministerstwem Środowiska. Zajęcia odbędą się 5 listopada. Obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez stronę bdo.mos.gov.pl

InYa / opr. ToMa

Fot. Inna Yasnitska

Exit mobile version