Lublin: o społeczności Romów we współczesnych czasach

konfa 1

Brak wykształcenia to największy problem współczesnych Romów. Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że około 90 procent społeczności romskiej to ludzie z wykształceniem podstawowym, z czego połowa ma nieukończone podstawowe. W skali Europy zaledwie 2 procent Romów to osoby z wykształceniem wyższym.

– Te statystyki wynikają z różnic w podejściu do edukacji. Romowie uważają, że nie trzeba ukończyć studiów, aby być człowiekiem mądrym – mówi Małgorzata Różycka z MSWiA: – Mądry, czyli zaradny. Zaradnym człowiekiem będzie ten, który ma na przykład lepszy samochód albo więcej złota. To, co mówię, oczywiście nie brzmi dobrze, ale poprawność polityczna jest też czymś, co niestety zabija Romów.

– Edukacja dzieci i uniezależnienie Romów od pomocy socjalnej to priorytety – mówi Monika Sternal, asystent społeczności romskiej z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej:

O społeczności romskiej we współczesnych czasach rozmawiali uczestnicy konferencji w Lublinie. Spotkanie zrealizowano w ramach Programu Integracji Społeczności Romskiej w Polsce na lata 2014-2020.

Według oficjalnych danych Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku w Polsce żyje prawie 17 tysięcy Romów. Według danych szacunkowych MSWiA to około 20 tysięcy osób.

ZAlew (opr. DySzcz)

Fot. pixabay.com

Exit mobile version