Lublin wspomina ks. Jerzego Popiełuszkę

Przed kościołem pod wezwaniem świętego Piotra Apostoła przy ulicy Królewskiej w Lublinie wierni złożyli kwiaty i zapalili znicze w 35. rocznicę zamordowania błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych, Lublin, 19.10.2019, fot. Piotr Michalski

– Od 35 lat w Lublinie odbywają się msze w intencji Ojczyzny – mówi uczestnicząca w nabożeństwach od 1984 roku Iwona Nawrocka. –  Mnie udało się, że opuściłam tylko dwie takie msze. Uważam, że to jest wielki cud za wstawiennictwem ks. Jerzego. Wszyscy ludzie, którzy zapalają świeczki i składają kwiaty, żyją ideą ks. Jerzego Popiełuszki. Jest dla nas wspaniałym bohaterem. Teraz przekazujemy młodym, żeby wybrali go sobie jako przewodnika życia.

Msza za Ojczyznę w kościele pw. św. Piotra Apostoła odbyła się również dzisiaj (19.10). – W tej świątyni wierni już w 1984 roku modlili się w intencji ks. Jerzego – wspomina Helena Miturska z Grupy Duszpasterskiej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – Dowiedziałam się wówczas od znajomej, że o 18.00 będzie msza święta o ocalenie i odnalezienie ks. Jerzego, który zaginął. Wiedzieliśmy z Radia Wolna Europa, że Warszawa modli się o to już od dwóch czy trzech dni. Wróciłam do kościoła. Nie można było do niego wejść. Przedsionek był zapchany ludźmi, stali oni nawet na zewnątrz. Ledwo wcisnęłyśmy się do środka.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku. Obecnie trwa proces kanonizacyjny kapelana „Solidarności”.

CZYTAJ TAKŻE: 19 października – Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

Dzisiaj (19.10) po raz drugi obchodzony jest też Dzień Pamięci Duchowych Niezłomnych. Ogłosił go 4 października 2018 roku Sejm RP, jako wyraz „hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz swojej wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewali krew w obronie swej chrześcijańskiej Ojczyzny – Polski”.

TSpi / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version