Mediacja rówieśnicza jest metodą przeciwdziałania agresji. Mogła się o tym dziś (18.10) mogła się przekonać młodzież z województwa lubelskiego. Podczas spotkania poświęconego tej tematyce, młodzi ludzie poznali metody rozwiązywania sporów z pomocą osoby trzeciej.
– Są takie sposoby w naszym życiu społecznym, które pozwalają żyć bez konfliktów destrukcyjnych – mówi sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie i koordynator projektu, Eleonora Porębiak-Tymecka. – Staramy się przekazać młodzieży pewne mechanizmy rozwiązywania konfliktów między sobą. Przy czym to nie my, dorośli, wkraczamy w świat dziecka i młodzieży, a jedynie chcemy pokazać, że oni we własnym pokoleniu, we własnym środowisku, lepiej od nas są w stanie rozwiązać swoje konflikty i spory.
– W naszej szkole też zdarzają się konflikty, ale warto je rozwiązywać za pomocą rozmowy – mówi przyszły mediator w Zespole Szkół nr 1 w Lublinie , Zuzanna Szczepaniak. – Mimo że rozmowa jest zazwyczaj trudniejsza, bo trzeba wystawić swoje propozycje, usłyszeć cudze i dojść do porozumienia, jest to po prostu prostsze i uważam, że daje lepszy skutek. Bo dwie strony w jej wyniku mogą być zadowolone, a nie tylko jedna.
Podczas spotkania w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim młodzież miała okazję nauczyć się sposobów rozwiązywania konfliktów oraz tego, jak odbudowywać zakłócone relacje wśród uczniów.
InYa/WP
Fot. Kalina Wojtaszek