– Centrum Spotkania Kultur potrzebuje spojrzenia z zewnątrz. To ma być instytucja otwarta na różne środowiska – tak powołanie Katarzyny Sienkiewicz na pełniącą obowiązki dyrektora CSK komentuje przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin.
CZYTAJ: CSK: Katarzyna Sienkiewicz p.o. dyrektora
Jak mówi przewodniczący Mulawa, jednym z zadań nowej dyrektor CSK jest uspokojenie emocji wokół instytucji, która ma już piątego szefa w tym roku: – Trzeba na nowo zdefiniować miejsce Centrum Spotkania Kultur na mapie kulturalnej Lublina i Polski. Chcielibyśmy, aby to miejsce tętniło życiem, aby tutaj odbywały się ogólnopolskie wielkie imprezy kulturalne, ale również aby to miejsce służyło mieszkańcom województwa lubelskiego. Życzę pani dyrektor tego, aby sytuacja w tej instytucji się uspokoiła.
Zarząd województwa powołał Katarzynę Sienkiewicz na stanowisko dyrektora CSK wczoraj (23.10). Nowa szefowa tej instytucji przez wiele lat była dziennikarką związaną z lubelskimi mediami.
Szykują się zmiany w jednostkach samorządu województwa lubelskiego wymuszone przez wyniki wyborów parlamentarnych. Jeśli chodzi o radnych Sejmiku Województwa Lubelskiego, to trzej dotychczasowi radni – Riad Haidar, Jacek Bury i Krzysztof Grabczuk – stracą mandaty. Dziś (24.10) i jutro (25.10) nowo wybrani posłowie i senatorowie odbiorą zaświadczenia o wyborze do parlamentu.
– Sejm zasili wiele nowych twarzy. Będziemy mieli nowych młodych posłów i nowych doświadczonych posłów – mówi Michał Mulawa: – Będziemy w końcu mieli wicepremiera Jacka Sasina, który został posłem z okręgu zamojskiego. Będzie to ogromne wsparcie dla województwa lubelskiego w rządzie. Jeżeli chodzi o samorząd województwa, to wszystko wskazuje na to, że wicemarszałek Dariusz Stefaniuk obejmie mandat posła. Mamy miesiąc, aby uzupełnić skład zarządu i przed 15 listopada będę chciał zwołać Sejmik Województwa Lubelskiego po to, żeby wybrać wicemarszałka. Chciałbym jak najszybciej uzupełnić skład sejmiku, bo przechodzimy do normalnej, ciężkiej pracy. Przed nami zmiany chociażby w samorządowej służbie zdrowia. Uważam, że te 4 najbliższe lata to moment w historii województwa lubelskiego, który może się przez wiele lat nie powtórzyć.
ToNie (opr. DySzcz)
Fot. Weronika Uziębło