Nagroda Nobla z ekonomii – za walkę z ubóstwem

001 35

Pochodzący z Indii Abhijit Banerjee, Esther Duflo z Francji i Michael Kramer ze Stanów Zjednoczonych otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Przyznano ją za „eksperymentalne badania dotyczące łagodzenia ubóstwa w świecie, czyli powiązanie eksperymentów terenowych z teorią”.

– Nobliści w swoich pracach wykazywali, że ogólny problem ubóstwa może być rozwiązywany poprzez wyodrębnienie mniejszych – takich jak na przykład poprawa stanu zdrowia dzieci – wyjaśnia prof. Radosław Mącik, dziekan Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Badania prowadzono w wielu krajach – między innymi w Indiach czy w Kenii. Dzięki tym działaniom doszło do radykalnej poprawy w walce z ubóstwem w praktyce. Badania laureatów mogły mieć wpływ – bezpośrednio i pośrednio – nawet na 400 milionów osób na całym świecie.

Esther Duflo to druga w historii kobieta nagrodzona ekonomicznym Noblem. Jest przy tym najmłodszą osobą, którą spotkało to wyróżnienie. Urodziła się w 1972 roku.

Nobel z ekonomii – w przeciwieństwie pięciu pozostałych kategorii – nie był ustanowiony w testamencie Alfreda Nobla, ale został ufundowany przez Szwedzki Bank Centralny. Pierwszy raz przyznano go w 1969 roku. Oficjalnie wyróżnienie to nazywa się Nagrodą Banku Szwecji w Dziedzinie Ekonomii im. Alfreda Nobla.

Kwota, którą podzielą się laureaci, wynosi 9 milionów koron szwedzkich, czyli około 3,5 mln zł.

SzyK / opr. MatA

Fot. @NobelPrize

Exit mobile version