Nagroda Nobla z literatury dla Olgi Tokarczuk

800px olga tokarczuk fot niespielak

Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 roku otrzymała go Wisława Szymborska.

Jak podała Szwedzka Akademia, Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

– O noblowskich szansach Olgi Tokarczuk mówiło się od paru lat. To wielkie święto dla polskiej literatury i wielki sukces przede wszystkim Olgi Tokarczuk, ale też pisarki, która pochodzi stąd, która tworzy w języku polskim, ale równocześnie przekroczyła twórczością nasze polskie opłotki, to jest pisarka uniwersalna. Tam są atrakcyjne fabuły, to jest też ta magia tej prozy, która potrafi wciągnąć czytelnika – mówi prof. Arkadiusz Bagłajewski z Instytutu Filologii Polskiej UMCS.

Olga Tokarczuk jest autorką takich książek jak m.in.: „Prawiek i inne czasy”, „Księgi Jakubowe” oraz „Bieguni”, za którą w 2018 roku otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Profesor Bagłajewski dodaje, że większym zaskoczeniem jest dla niego Nagroda Nobla dla austriackiego pisarza – Petera Handke.

Jak podała Szwedzka Akademia, Austriak otrzymał nagrodę „za wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia”.

– To jest pisarz wydawany w języku polskim. To był twórca, który był w latach 70. W czołówce pisarzy europejskich i to była twórczość żywo przyjmowana, tłumaczona, wartościowa – mówi profesor.

Literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych 114 osób, w tym czworo Polaków – Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

IAR / SzyK / opr. SzyMon

Fot. Borys8 /wikipedia.org/

Posłuchaj:

1. Monologu Olgi Tokarczuk zrealizowanego przez redaktor Agatę Koss-Dybałę na podstawie reporterskiego zapisu spotkania autorskiego, które odbyło się w maju 1998 roku w Lublinie.

2. Fragmentów spotkania z Olgą Tokarczuk w Teatrze Starym w Lublinie, które odbyło się w czerwcu 2015 roku. „Bitwa o literaturę. Podróżować znaczy pisać”. Prowadzenie: redaktor Grażyna Lutosławska.

Exit mobile version