Październik jest Międzynarodowym Miesiącem AAC – Wspomagających i Alternatywnych Metod Komunikowania. W celu upowszechniania wiedzy na ten temat niepełnosprawne dzieci wraz z młodzieżą z Zamojszczyzny zaprezentowały koncert pod hasłem „Przez życie z AAC”.
– Alternatywne metody komunikowania pomagają kontaktować się ze światem ludziom, którzy z różnych przyczyn mają problemy z porozumiewaniem się – mówi w rozmowie z Radiem Lublin wicedyrektor Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za Krokiem” w Zamościu, Agnieszka Pilch.
– Komunikacja to jedna z pierwszych potrzeb w rozwoju osób z różnymi niepełnosprawnościami – podkreśla Beata Bober ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu. – Jest to rzecz niezbędna. Wtedy, kiedy możemy przekazać komuś komunikat o tym, czego potrzebujemy, ta potrzeba zostanie spełniona i eliminujemy wiele różnych dysfunkcji, na przykład zachowań trudnych – dodaje.
– Mamy tutaj wystawę wszystkich pomocy AAC, które wykorzystujemy przy pracy z dziećmi niemówiącymi – opowiada Angelika Ćwik-Łopuszyńska, nauczycielka z Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za Krokiem” w Zamościu. – Są to robione przez nas książeczki do czytania uczestniczącego, gotowe podręczniki czy sprzęty do komunikacji alternatywnej. Odgrywają one olbrzymią rolę, ponieważ dają szansę dzieciom niemówiącym na wypowiedzenie się, aktywne uczestnictwo między innymi w szkole czy życiu społecznym – dodaje.
– Moja córka nie mówi. Próbujemy różnych sposobów, żeby się z nią komunikować – twierdzi Alicja Miącz, mama 18-letniej Klaudii. – Na razie używamy dłoni lub pracujemy z piktogramami, książką oraz rozmawiamy za pomocą różnych sprzętów, które są dostępne w szkole. Jest to bardzo duża pomoc. Bez tego byłoby ciężko. Rozmawiałaby tylko ze mną albo z paniami z grupy. Z otoczeniem nie komunikowałaby się wcale. Tak to nie ma problemu. Dogada się ze wszystkimi – dodaje.
– Staramy się w październiku propagować wiedzę, którą mamy na ten temat – opowiadają uczestnicy koncertu. – To bardzo dobrze widać dzisiaj na scenie. Dzieci z różnych placówek łączy jedno. To, że nawet, jeśli nie mówią, mogą się zaprezentować, występować używając gestów. Używają różnego rodzaju komunikatorów, tabletów. Mogą w artystyczny sposób się wykazać między innymi w tańcu. To są niezwykle piękne i wzruszające spektakle – dodają.
Z ACC korzystają także osoby, na przykład po wylewach, urazach głowy i wszelkiego rodzaju uszkodzeniach neurologicznych. Od września w Zespole Szkół „Krok za Krokiem” w każdą środę działa Punkt Konsultacyjny skierowany między innymi do rodzin osób z poważnymi problemami w porozumiewaniu się. Przed wizytą w należy umówić się telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 607 100 646.
AlF / opr. PaW
Fot. Aleksandra Flis