Oko w oko ze sztuczną inteligencją. Pilotażowy program na Lubelszczyźnie

20191030 105654

Na Lubelszczyźnie rozpoczyna się pilotażowa akcja badania dna oka z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik opartych na telemedycynie i sztucznej inteligencji. To pionierski projekt w skali kraju. Początkowo z badań skorzystają chorzy na cukrzycę. Akcję będzie nadzorował współtwórca systemów telemedycznych w USA – profesor Marco Zarbina.

– Telemedycyna i sztuczna inteligencja w okulistyce dają możliwość przeprowadzenia badania poza gabinetem lekarza. Przede wszystkim jest to szansa dla pacjentów z małych miejscowości, którzy mają utrudniony dostęp do specjalistów. Dlatego akcja będzie prowadzona między innymi w urzędach gmin i parafiach – mówi szef Kliniki Okulistyki Ogólnej Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Robert Rejdak. – Dzięki zastosowaniu metod, które wprowadza prof. Marco Zarbina i prof. Bernard Shield w New Jersey będziemy w województwie lubelskim prowadzić te badania po to, aby wykryć w dużej populacji wczesne etapy chorób zagrażających i prowadzących do ślepoty – dodaje. 

– Telemedycyna pozwala na wychwycenie i zdiagnozowanie chorób oczu w bardzo wczesnym stadium. Istnieje cała grupa schorzeń, które rozwijają się podstępnie i pacjent nie jest w ogóle świadomy, że jego wzrok jest zagrożony. Można tutaj wymienić retinopatię cukrzycową, zwyrodnienie plamki żółtej czy jaskrę – mówi współtwórca systemów telemedycznych w USA, prof. Marco Zarbina. – Te metody leczenia pozwalają przede wszystkim uratować niezależność pacjentów. Aktywność na rynku pracy, jazda samochodem, czytanie, pisanie – to wszystko może zostać utracone jeżeli zaczniemy leczyć za późno. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne, zdjęcie wykonuje się przez wąską źrenicę, nie wymaga mydriazy, natomiast uzyskujemy wynik, który jest analizowany przez sztuczną inteligencję, która potrafi wykryć cechy choroby, dzięki czemu my możemy skierować pacjenta do lekarza – dodaje.

To oznacza, że w pierwszej kolejności do lekarza trafiają tylko pacjenci potrzebujący natychmiastowej pomocy.

– Zdjęcia są analizowane przez specjalne programy komputerowe, które wybierają przypadki podejrzane o chorobę, z objawami choroby i właśnie ci pacjenci są kierowani do ośrodków specjalistycznych – tłumaczy prof. Rejdak.

Dzięki temu ominiemy wielomiesięczne kolejki.

– W ciągu 5 minut możemy przebadać 12 osób. To są zdjęcia robione na stojąco, pacjent podchodzi, kładzie brodę patrząc w obiektyw kamery, która bez rozszerzenia źrenicy robi zdjęcie – mówi dr. Rejdak.

– Przede wszystkim oferta ta jest skierowana do osób chorych na cukrzycę. Nie trzeba będzie mieć skierowania, nie trzeba będzie rozszerzać źrenic więc osoby zainteresowane będą mogły przyjechać i wrócić samochodem – dodaje dr Anna Matysik-Woźniak z Kliniki Okulistyki Ogólnej Katedry Okulistyki Uniwersytetu medycznego w Lublinie. – 

Akcja zostanie przeprowadzona w trzech miejscowościach w województwie lubelskim. 3 listopada odbędzie się w Jakubowicach Konińskich w domu parafialnym po mszach świętych o godzinie 9.30 i 11.00; 5 listopada – w urzędzie gminy w Konopnicy i dzień później w ośrodku zdrowia w miejscowości Niemce.

Informacje dotyczące harmonogramu badań będą wywieszane m.in. w urzędach gmin.

ZAlew / SzyMon

Fot. Przemysław Guzewicz

 

 

Exit mobile version