Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” jest współorganizatorem wystawy w warszawskim Muzeum Archidiecezjalnym, poświęconej lubelskiemu biskupowi Władysławowi Goralowi.
Wystawę zorganizowano w 80. rocznicę aresztowania błogosławionego biskupa. Nosi tytuł „Lux in tenebris lucet (Światło w ciemności świeci). Męczeństwo bp Władysława Gorala”.
– Prezentujemy pochodzące z archiwum rodzinnego oryginały, które po raz pierwszy ujrzały światło dzienne. Jest wśród nich dyplom doktora filozofii nadany na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie z 1922 roku, pięknie iluminowany. Jest też obrazek z Bazyliki św. Jana na Lateranie, gdzie bp. Władysław Goral odprawiał pierwszą mszę. Na ekspozycji znalazły się również listy obozowe, szkice kazań, notatnik jałmużny. Jest dużo oryginałów i to są relikwie drugiego stopnia. Czytając notatki czy szpice kazań poznajemy wyjątkową postać biskupa Gorala – informuje kurator wystawy, kierownik Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie, Barbara Oratowska.
Biskup Władysław Goral był podczas II wojny światowej współorganizatorem struktur konspiracji antyhitlerowskiej w Lublinie. Od 1939 r. był prezesem Lubelskiego Towarzystwa Dobroczynności, budował relacje współpracy z lubelskimi Żydami. Został aresztowany 17 listopada 1939 r. Trafił do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, gdzie prawdopodobnie został rozstrzelany w lutym 1945 roku.
W 1999 roku został beatyfikowany jako jeden ze 108 męczenników II wojny światowej przez św. Jana Pawła II.
PaSe / opr. ToMa
Fot. materiał organizatora