Schody papieskie i pamiątkowe monety wybite z okazji pielgrzymek Jana Pawła II do Polski można oglądać w Dęblinie. Eksponaty związane z papieżem Polakiem zgromadziło Muzeum Sił Powietrznych.
– Te schody zostały specjalnie wykonane dla papieża do śmigłowca Mi-8 – mówi w rozmowie z Radiem Lublin kierownik Działu Historii Lotnictwa i Wojskowości w dęblińskim muzeum Roman Kozłowski. – 13 maja 1981 roku papież został prawie śmiertelnie ranny od kul. Jego poruszanie się było ograniczone. Te schody są właśnie odpowiedzią na ten spadek kondycji fizycznej papieża Polaka. Wysokość stopni jest obniżona do 11 centymetrów, żeby mógł, mimo trudu, wejść na pokład śmigłowca Mi-8. Obecnie funkcjonuje na Okęciu Pierwsza Baza Lotnictwa Transportowego, która posiada jeszcze śmigłowiec Mi-8, a śmigłowiec ten z numer 1 znajduje się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Drugi egzemplarz Mi-8 ma zostać nam przekazany, więc będziemy mieli komplet: schody i śmigłowiec – dodaje.
– Papież jest w naszej historii tak zakorzeniony, że trudno byłoby o nim nie wspominać – opowiada historyk, regionalista Jarosław Frąckiewicz. – Na nowo odkrywamy ten pontyfikat. Jego przesłanie i historię. To był człowiek, który w jakimś sensie wyprzedzał swoją epokę. To wspaniała okazja, by odwiedzić placówkę. Jest to lekcja duchowego przesłania i patriotyzmu, ale też poznania człowieka i tego, co osiągną – dodaje.
Nowa ekspozycja to nie tylko schody papieskie. – Mamy również wystawę numizmatów poświęconych pamięci Jana Pawła II – twierdzi Marcin Arbuz z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. – Z racji tego, że papież odbywał wiele pielgrzymek, to towarzyszyły tym wydarzeniom różnego typu pamiątki. Mamy między innymi monetę poświęconą czwartej pielgrzymce Ojca Świętego do Polski. Była to czwarta w kolejności podróż papieża do ojczyzny, ale pierwsza po 1989 roku. To wydarzenie miało istotny charakter podziękowania za odzyskaną wolność, ale też zadań, które stawiał przed Polakami papież – dodaje.
Na wystawie są również drugie schody. – Są one bardziej strome i węższe. To są schody do śmigłowca W-3 Sokół. Te schody, po których stąpał papież są według prawa kanonicznego relikwią trzeciego stopnia – podkreśla Kozłowski. – Relikwią pierwszego stopnia jest relikwia ciała. Relikwią drugiego stopnia są szaty, a relikwia trzeciego stopnia to tam, gdzie się poruszał – dodaje.
O udziale polskiego lotnictwa wojskowego w podróżach apostolskich Jana Pawła II dyskutowano także wczoraj (16.10), podczas konferencji popularnonaukowej w dęblińskim muzeum.
ŁuG / opr. PaW
Fot. Łukasz Grabczak