Poznaj grzyby, unikniesz zatrucia!

001 20

Na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie można było obejrzeć wystawę grzybów. Co więcej, nie były to ilustracje, a okazy zebrane w lesie. Ułożono je tak, żeby obok jadalnego grzyba znalazł się jego trujący odpowiednik.

– Ważne jest, by zobaczyć, jak wyglądają one w naturze – mówi Renata Trzaskowska-Misztal z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Prezentacja okazów pozwala na uchwycenie wielu charakterystycznych cech, których nie da się pokazać na zdjęciu. To praktyczna wiedza, która potrzebna jest grzybiarzom. Często mylą oni grzyby jadalne z trującymi, a to może stać się bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.

– Warto uczyć najmłodszych tego, jak rozpoznawać okazy – podkreśla Janina Wołoszyn, dyrektor Przedszkola Niepublicznego „Lubliniaczek” w Lublinie. – Z dziećmi realizujemy tematykę m.in. o lesie i jego darach. Ta wystawa to świetna okazja, by przyjrzeć się grzybom z bliska.

– Chętnie chodzimy z rodzicami na grzybobrania – dodają przedszkolaki.

Opieńki mylone są często z maślanką wiązkową, a kurki (czyli pieprznik zwyczajny) z lisówką pomarańczową. Jest też liczna grupa grzybów niejadalnych (nie trujących). Należy do niej goryczak żółciowy, który jest podobny do borowika szlachetnego.

Podczas wystawy eksperci z lubelskiego sanepidu prowadzili pogadanki na temat budowy i różnorodności wielu okazów. Uczyli także, jak odróżnić grzyby jadalne od trujących.

JZoń / opr. MatA

ZOBACZ ZDJĘCIA: Prezentacja „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia” na placu Teatralnym, Lublin, 15.10.2019, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version