– Nowotwór wykryty wcześnie jest w wielu przypadkach uleczalny. To nie slogan – przekonywał na antenie Polskiego Radia Lublin prof. Tomasz Kubiatowski z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. – Bardzo często zabieg chirurgiczny, po którym następuje leczenie uzupełniające to postępowania prowadzące do pełnego wyleczenia. W przypadku przerzutów mówimy o zatrzymaniu choroby, przedłużeniu życia i poprawie jego jakości.
– Chorób nowotworowych jest coraz więcej. Ten trend ma wiele przyczyn. Nie bez znaczenia jest m.in. nasza dieta i brak ruchu. Na rozwój nowotwór wpływają także liczne czynniki środowiskowe. Bardzo wiele zależy od predyspozycji osobniczych i genetycznych – wyjaśniał gość.
– Najczęstszymi chorobami są nowotwory płuca i jelita grubego, niezależnie od płci. U kobiet na pierwszym miejscu zachorowalności jest rak piersi. Chorych niestety przybywa wśród ludzi młodych – przyznał prof. Kubiatowski.
– Nowotworów jest coraz więcej. Nie jest to wyłącznie domena Polski. To trend europejski oraz ogólnoświatowy. Polska na tle Unii Europejskiej plasuje się w grupie krajów o średniej zachorowalności z tendencją do przechodzenia do zapadalności wysokiej. U nas świadomość profilaktyki jest wzrastająca, ale jeszcze niewystarczająca – dodał gość.
– COZL od dawna organizuje różne akcje profilaktyczne, których celem jest przybliżanie tematyki wczesnego wykrywania nowotworów. Jesteśmy blisko mieszkańców Lublina i regionu. Lekarze bardzo chętnie służą swoją pomocą i doświadczeniem. Staramy się umożliwić pacjentom zbadanie się. Chętnych jest coraz więcej. Chcielibyśmy, by zgłaszalność na badania typu mammografia czy kolonoskopia była wyższa. Zachęcamy do korzystania z akcji profilaktycznych, bo badań nigdy dość. Nie warto z nimi czekać. Nie jest wstydem pójście do lekarza. Podjęcie decyzji o tym jest obarczone stresem, ale nie trzeba przed tym uciekać – podsumował prof. Tomasz Kubiatowski.
Z gościem rozmawiał Wojciech Brakowiecki.
WB / opr. MatA
Fot. archiwum