Przejście graniczne Sławatycze – Domaczewo. Koniec kłopotów z dojazdem?

way 1694101 960 720

Poprawia się infrastruktura drogowa prowadząca do przejścia granicznego Sławatycze – Domaczewo. Inwestycje są możliwe dzięki transgranicznemu projektowi, w którym bierze udział powiat bialski wraz ze stroną białoruską.

W ramach projektu po stronie polskiej przebudowywana jest droga na odcinku od Tucznej w kierunku Sławatycz. – Droga, na której przebudowywany jest 4,5-kilometrowy odcinek, jest jedną z najważniejszych w powiecie – mówi w rozmowie z Radiem Lublin dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej Krystyna Beń. – Łączy drogę krajową numer 2 z drogą krajową numer 63. Jedna prowadzi do przejścia granicznego w Terespolu, a druga do przejścia granicznego w Sławatyczach. Na tym odcinku, który teraz jest przebudowywany, w 2010 roku wystąpiły przełomy. Przewaliła się nam nawierzchnia jezdni. Musieliśmy wprowadzić ograniczenia przejazdów dla samochodów ciężarowych i siłami własnymi remontowaliśmy ją, wiedząc, że inwestycja będzie bardzo kosztowna i, że z własnych środków tego nie zrobimy. W 2016 roku udało nam się wykonać dokumentację techniczną i cały czas szukaliśmy programu, w który ta droga by się wpisała. Udało się znaleźć partnera po stronie Białoruskiej – dodaje.

– Droga była w bardzo kiepskim stanie – zaznacza jeden z kierowców. – Raz jechałem, to praktycznie urwało mi koło. Bardzo dobrze, że coś zaczęli tam robić – dodaje.

Koszt całego projektu wynosi ponad 8,5 mln złotych. – To jest dla nas bardzo ważny projekt – mówi starosta bialski Mariusz Filipiuk. – Praktycznie 90% to są pieniądze zewnętrzne, w ramach działania transgranicznego – dodaje.

Po stronie białoruskiej projekt został już zrealizowany. – Tego rodzaju projekty mają duże znaczenie, ponieważ otrzymaliśmy znaczące środki finansowe, które pomagają nam zrealizować i załatwić ważne kwestie związane z funkcjonowaniem kilku krajów. W tym przypadku Białorusi, Ukrainy i Polski – podkreśla dyrektor generalny Komunalnego Zakładu w Brześciu, który zrealizował inwestycję.

Po stronie polskiej projekt został zrealizowany w 50%. Prace zakończą się do 31 października. W ramach projektu transgranicznego zarówno powiat bialski jak i strona białoruska zakupiły też sprzęt drogowy.

MaT / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version