Komunikaty ze stacji pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w województwie lubelskim określają jakość powietrza jako „niezdrową”. Nieprzyjemne zawiesiny w powietrzu są dostrzegane przez mieszkańców.
– Na naszej stacji zlokalizowanej przy ulicy Obywatelskiej, 21 i 22 października odnotowaliśmy przekroczenie wartości średniodobowej – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Renata Lesicka z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Lublinie.
– Coraz więcej mamy chorób układu oddechowego między innymi astmy – zaznacza Elżbieta Koterba z jednej z lubelskich przychodni. – Może to nie jest bezpośredni wpływ smogu, ale akurat pacjenci z takimi chorobami szczególnie odczuwają zapylenie, zanieczyszczenie powietrza. Osobom z chorobami układu krążenia też jest gorzej oddychać – dodaje.
– Jest to zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM10 – opowiada Lesicka. – Główną przyczyną tego są niekorzystne warunki meteorologiczne, czyli brak opadów od dłuższego czasu, brak wiatru. W ostatnich dniach dochodzą jeszcze do tego mgły. Nocami jest chłodniej, więc mieszkańcy pewnie grzeją – dodaje.
– Podczas naszych kontroli zauważamy, że część budynków mieszkalnych jest wyposażona w stare piece – podkreśla Robert Gogola ze Straży Miejskiej w Lublinie. – Dochodzi jeszcze niskiej jakości paliwo. Jeżeli dołączymy do tego nieodpowiednią technikę rozpalania pieca, to dopóki nie osiągnie on odpowiedniej temperatury wszystko w środku się dusi. Mamy okazję do zaobserwowania, przez kilkadziesiąt minut od rozpalenia, takie efekt, że wydobywa się ciemny dym o bardzo nieprzyjemnym zapachu – dodaje.
– Program ograniczenia niskiej emisji jest prowadzony przez miasto od 2013 roku – twierdzi Olga Mazurek-Podleśna z lubelskiego ratusza. – Program polega na udzieleniu dofinansowania kosztów wymiany systemu ogrzewania, wymiany starych pieców oraz kotłów na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Dofinansowanie jest udzielane w wysokości do 50% poniesionych kosztów. W 2019 roku jest to rekordowa kwota 1 miliona złotych, która jest przeznaczona na dotacje. Tylko w tym roku zakwalifikowano do realizacji 140 wniosków. Program jest w 100% naszą inicjatywą i jest realizowany z budżetu Miasta Lublin – dodaje.
Nabór wniosków na dofinansowanie wymiany starych pieców i kotłów jest prowadzony w trybie ciągłym. Wnioski są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin. Część innych lubelskich gmin również prowadzi programy dofinansowujące mieszkańców, którzy chcą zmienić ogrzewanie na bardziej ekologiczne.
Natomiast z danych straży miejskiej wynika, że stopniowo zwiększa się świadomość dotycząca spalania śmieci. W 2016 roku kontrole wskazywały, że w co 8-9 piecu spalane były niedozwolone substancje. W tym roku takie sytuacje są wykrywane w co 30 piecu, a liczba kontroli z roku na rok rośnie.
MaK / opr. PaW
Fot. archiwum