Młodzież nie dostrzega zagrożeń militarnych, zdrowotnych czy tych dotyczących kreowania kariery – wynika z badań Zespołu Edukacji dla Bezpieczeństwa przy Komitecie Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Specjaliści wyodrębnili siedem obszarów zagrożeń, które występują w życiu społecznym.
– To, że młodzi ludzie w wielu przypadkach nie potrafią ich dostrzec, stanowi wyzwanie dla pedagogów i rodziców. Jest takie powiedzenie, że żeby innych rozgrzać trzeba samemu płonąć, czyli najpierw trzeba samemu być przekonanym. Jeśli mówimy np. o tolerancji, czy uprzedzeniach – sami musimy być otwarci, empatyczni, tolerancyjni, żeby młodzież przekonywać. Zawsze może znaleźć się miejsce do dyskusji. Im więcej szczerej rozmowy, wzajemnego zaufania, tym większa jest możliwość wpływania na poglądy i postawy – mówi prof. Ryszard Bera z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS.
Konferencja „Młodzież wobec współczesnych zagrożeń w życiu społecznym” trwa w Starostwie Powiatowym przy ul. Spokojnej w Lublinie.
EwKa / SzyMon
Fot. Ewelina Kwaśniewska