Terespol: ambulatorium nie dla wszystkich

001 4080

Od maja tego roku w Terespolu działa ambulatorium, gdzie świadczona jest weekendowa i świąteczna opieka pielęgniarska. Z lecznicy, którą utworzono przy stacji pogotowia ratunkowego od października nie mogą jednak korzystać mieszkańcy wiejskiej gminy Terespol. Powód? Ta nie podpisała z miastem porozumienia w sprawie współfinansowania placówki.

Takiej decyzji nie rozumie burmistrz Terespola Jacek Danieluk. – W porozumieniu zaproponowaliśmy, że jeżeli ponad 50% pacjentów będzie z gminy Terespol, to poniesie ona proporcjonalne koszty. To nie są duże pieniądze, ponieważ każdy miesiąc to kwota około 1900 złotych. Czekaliśmy na to 5 miesięcy. Niestety otrzymaliśmy odpowiedź treści: „Uprzejmie informuję, że Rada Gminy Terespol w dniu 30 września 2019 roku negatywnie rozpatrzyła przedmiotową sprawę”.

– Ambulatorium jest bardzo potrzebne – podkreśla jedna z mieszkanek Kobylan. – Starsi ludzie nie mają szansy na uzyskanie doraźnej pomocy w pobliżu. Gdzie mamy udać się na zmianę opatrunku czy wykonanie zastrzyku? Pacjenci z Terespola mają dostęp do opieki, a z sąsiednich wsi nie. Skąd taki podział? Po pomoc musimy jechać do Białej Podlaskiej. To kosztowne i trudne dla chorych.

– Nie mamy dowolności w podejmowaniu decyzji, które nie leżą w naszej gestii. Służba zdrowia nie należy do zadań samorządu – wyjaśnia Krzysztof  Iwaniuk, wójt gminy Terespol. – Dość długo jestem wójtem. Nigdy taki temat nie zaistniał w gminie, na żadnym zebraniu wiejskim nie było sygnałów, że jest to problem. Dla nas najważniejsze jest to, by powstał ośrodek zdrowia z punktem aptecznym. W przyszłym roku chcemy rozpocząć jego budowę. Potrzebni będą chętni pracownicy, którzy podpiszą umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, który będzie płacił za świadczone usługi.

– Jestem jak najbardziej za podpisaniem porozumienia w tej sprawie. Nie jest to wielki koszt. Opieka zdrowotna to jedno z zadań gminy – przekonuje Łukasz Dragun, radny gminy Terespol.

– Jeśli chodzi o problematykę świadczeń zdrowotnych to jest ona niewątpliwie w swojej podstawowej formie ukierunkowana na finansowanie ze środków publicznych pochodzących z NFZ. Samorządy gminne i powiatowe, które realizują zadania z zakresu ochrony zdrowia, finansują infrastrukturę, która jest niezbędna do prowadzenia tego rodzaju działalności – tłumaczy dr hab. nauk prawnych Przemysław Litwiniuk, radca prawny. – Aczkolwiek w świetle ustawy o samorządzie gminnym nie widzę przeciwwskazań prawnych do tego, by środki publiczne z budżetu gminy były dedykowane na wydatki związane z ochroną zdrowia. Żadnego samorządu gminnego nie można przymusić do tego, aby łożył swojej środki, bo na tym polega samorządność.

Dodajmy, że z ambulatorium od maja skorzystał dotąd 185 mieszkańców miasta i 173 mieszkańców gminy Terespol.

MaT / opr. MatA

Fot. archiwum

CZYTAJ TAKŻE: Brak porozumienia ws. finansowania ambulatorium w Terespolu

Exit mobile version