Terytorialsi poszukują padłych dzików

20191023 082232

Prawie 60 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeczesywało dziś lasy powiatu puławskiego poszukując padłych dzików. To kolejny dzień akcji mającej przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.

– Od poniedziałku (21.10) do dnia 24 października na terenie Nadleśnictwa Puławy przeprowadzane są poszukiwania w związku z ujawnieniem dzików padłych na ASF – mówi Leopold Leśko z Nadleśnictwa Puławy: – Poszukiwania te mają miejsce na terenie dwóch powiatów: ryckiego i puławskiego. Dzisiaj przeszukujemy teren Leśnictwa Zagórki. Wyznaczone są trzy mioty, czyli zgrupowania oddziałów, w których te pędzenia będą wykonywane. Będziemy starali się ujawnić dziki padłe na ASF, o ile takowe wystąpią.

– W powiecie ryckim były takie efekty, że znaleźliśmy jednego dzika i to 20 m od utwardzonej drogi, pomiędzy Krasnoglinami a Bobrownikami – mówi Mirosław Niburski, łowczy koła WKŁ nr 155 „Sokół” w Stawach: – Są nawet przypuszczenia, że jest to wypadkowy dzik, a nie chory na ASF.

– Na miejscu wykonujemy sekcję, pobieramy próbki, a następnie kontaktujemy się z zakładem utylizacyjnym, który przyjedzie na miejsce i zabierze zwłoki padłego dzika – mówi Jarosław Wiciński, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Puławach: – Ostatnio mieliśmy 2 dodatnie dziki w okolicach Wronowa. Przeszukiwania są na terenie sąsiadującej gminy Żyrzyn. Wirus w rozkładających się zwłokach jest w stanie przeżyć nawet do 6 miesięcy i stanowi poważne zagrożenie, dlatego te zwłoki powinny być odnajdywane.

– Generalnie jeżeli chodzi o liczebność dzika na terenie nadleśnictwa, trudno ją w stu procentach ustalić dlatego że dzika zwierzyna migruje na bardzo duże odległości – zaznacza Leopold Leśko.

– Aby zintensyfikować polowania przez myśliwych w celu poszukiwania dzików, ewentualnie chorych dzików, powiatowi lekarze wydają rozporządzenia w sprawie odstrzału sanitarnego dzików – mówi Jarosław Wiciński: – Do końca roku myśliwi mają odstrzelić 70 dzików, choć ostatnio są wytyczne lubelskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii, żeby liczbę tych dzików w ostrzałach zwiększyć o 100 procent. Te rozporządzenia będą zmieniane. Odstrzał jest realizowany na bieżąco. W tej chwili, w ramach tego obowiązującego rozporządzenia, do odstrzału zostało zaledwie 10-15 procent.

Dziś terytorialsi sprawdzali lasy w okolicach Borysowa. Jutro (24.10) będą to okolice miejscowości Żerdź.

ŁuG (opr. DySzcz)

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version