„UMCS Guide” – aplikacja nie tylko dla studentów

91592915d2430685e1c3

Numery telefonów alarmowych, lokalizacje placówek medycznych czy restauracji – to wszystko można sprawdzić w aplikacji „UMCS Guide”. Powstała ona dla obcokrajowców przebywających w Lublinie.

– Głównym celem aplikacji jest zaspokojenie potrzeb informacyjnych cudzoziemców – mówi Katarzyna Skałecka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Ma ona ułatwić codzienne życie i poruszanie się po kampusie akademickim czy samym mieście. Zawiera podstawowe dane na temat uczelni i Lublina. Użytkownicy znajdą w niej informacje dotyczące bezpieczeństwa, opieki zdrowotnej oraz psychologicznej, aktualny rozkład jazdy autobusów czy spis popularnych restauracji. Dzięki aplikacji studenci będą mogli poznać najciekawsze miejskie atrakcje, miejsca kultury, rozrywki oraz rekreacji. Cudzoziemcy mają również dostęp do aktualnego kursu walut czy prognozy pogody. Ciekawą i przydatną funkcją są powiadomienia o polskich słówkach dnia – dodaje.

– Aplikacja wygląda bardzo fajnie. Podoba mi się, że są obrazki poszczególnych rozdziałów – mówi w rozmowie z Radiem Lublin jedna z użytkowniczek. – Aplikacja przyda się na pewno studentom pierwszego roku. Jest nawet lista darmowych WiFi, gdzie możemy się podłączyć – podkreśla.

– Aplikacja posiada wiele informacji, które cudzoziemcom są niezbędne. Zwłaszcza na początku ich przygody w nowym kraju – zaznacza socjolog Kamil Filipek z UMCS. – Niektórzy studenci dość łagodnie przechodzą proces adaptacji. Wynika to z wielu przyczyn i powodów. Inni mogą mieć z tym problemy, które przeradzają się w różne napięcia. Kiedy mamy dostęp do informacji – a ta aplikacja jest właśnie ich źródłem – to jest duża szansa, że tych konfliktów będzie mniej. Studenci przejdą dużo łagodniej sposób adaptacji do nowych warunków – dodaje.

Aplikacja „UMCS Guide” powstała w ramach projektu „Welcome to Poland”, który jest finansowany przez Narodową Agencje Wymiany Akademickiej. Można ją za darmo pobrać w Google Play lub w App Store. 

InnY / opr. PaW

Fot. www.umcs.pl

Exit mobile version