UMCS: pomoc psychologiczna dla studentów

woman 2609115 960 720

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej studenci, doktoranci oraz pracownicy naukowi mogą skorzystać z pomocy psychologa. Instytucja oferuję taką pomoc w związku z panującym trendem, który wskazuje, że mieszkańcy coraz gorzej radzą sobie z problemami codziennymi. 

– Nie tylko warto wspierać studentów grantami czy stypendiami, ale trzeba także wspierać ich duszę i serce – mówi pracownik Zespołu do spraw Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UMCS Jagoda Tomczak-Osuchowska. – Każdego może dopaść kryzys. Może to być długofalowy problem niewyleczony od dzieciństwa lub spowodowany wychowaniem. Może to być też kryzys dnia codziennego. Jeśli studenci spotykają się z takim kryzysem podczas studiowania, nie radzą sobie z problemami podczas edukacji może to ich tak przytłoczyć, że nie będą w stanie ruszyć dalej – dodaje.

– Studenci dość dobrze radzą sobie w sferze intelektualno-poznawczej. Problem zaczyna się wtedy, kiedy sytuacja związana jest z koniecznością przeżywania jakiś emocji – mówi w rozmowie z Radiem Lublin psycholog, psychoterapeuta Ireneusz Siudem. – Nawet super przyswojona wiedza, często nawet poukładana, z książek, wykładów legnie w gruzach w momencie, kiedy student zaczyna mieć do czynienia z presją czasu, niepokojem, stresem. To prowadzi do bardzo wielu nieprawidłowych, niekorzystnych zachowań między innymi wahania nastrojów, depresje, nawet próby samobójcze czy nadużywanie substancji psychoaktywnych – dodaje.

– Trudno mówić o liczbach. U nas na UMCS-ie były dwa głośne samobójstwa. Oczywiście o tym się za bardzo nie mówi, bo najważniejsza jest profilaktyka, a nie mówienie o nieszczęściu – zaznacza Marlena Stradomska z Polskiego Towarzystwa Sudycjologistycznego. – Od 50 lat widzimy zwiększenie się liczby osób po próbach samobójczych, ale też samobójstwa dokonanego. To jest około kilka tysięcy osób rocznie, więc sporo – dodaje.

Jak wygląda pomoc? – Student najpierw przychodzi na spotkanie diagnostyczne i psycholog proponuje mu dalsze spotkania – opowiada Tomczak-Osuchowska. – Podpisujemy tzw. kontrakt, w którym znajdują się informacje o tym, ile będzie trwała terapia. Najczęściej wsparcie, jakie oferujemy jest 3-miesięczne. W kontrakcie zawierane są takie rzeczy, do których student musi się zobowiązać między innymi nie spóźnianie się oraz regularne przychodzenie na spotkania, ale również odrabianie prac domowych. Konsultacje psychologiczne to nie tylko praca tu i teraz. To praca nad swoim myśleniem w domu, praca ze swoimi emocjami – dodaje.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jest jedyną uczelnią w Polsce oferującą pomoc psychologiczną w 3 językach: angielskim, ukraińskim oraz polskim. Żeby z niej skorzystać należy zgłosić się do Zespołu ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UMCS. Kontakt można  znaleźć na stronie internetowej www.umcs.pl

InYa / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version