W Gródku odkryto średniowieczne groby niemowlaków

0001 12

Niezwykłe odkrycie archeologów w Gródku w powiecie hrubieszowskim. 2 lata temu kilkaset metrów obok tamtejszego grodziska podczas pracy w polu rolnicy znaleźli kości. Jak się okazało po przeprowadzonych badaniach, znajdowała się tam wielka jama, a w niej spopielone szczątki i 6 szkieletów niemowląt.

To kolejne znalezisko na tym obszarze. O jego niezwykłym potencjale archeologicznym mówi dr Tomasz Dzieńkowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Gródek i okolice to Eldorado archeologiczne. Potwierdzają to badania prowadzone tutaj od lat. Odkrycia ukazują się w postaci publikacji, nie brakuje pojawiających się nowości. Tegoroczne badania są zaskakujące. Klaruje się ciekawa hipoteza związana z obecnością na tych terenach formy pochówku nazywanej „domem zmarłych”. Jej głównym elementem są spalone kości ludzkie (jako efekt obrzędu ciałopalenia) oraz zachowane w różnym stopniu szkielety. Prace w terenie zostały już zakończone. Teraz nastąpią dalsze działania tzw. gabinetowe. Musimy zweryfikować to odkrycie. Kluczowa będzie analiza pochówków dziecięcych obejmująca m.in. badania DNA (wiek, płeć).

– Odkryliśmy przypalone kości ludzkie i zwierzęce oraz elementy ceramiki. Zaskakującym okazał się doskonale zachowany szkielet noworodka. Tak małego osobnika nigdy nie dane nam było eksplorować. Musiał mieć kilka dni. Szokiem dla nas okazały się kolejne takie znaleziska kości niemowląt. Możliwe, że cały obiekt był dedykowany osobom, które umierały wcześnie – wyjaśnia Bartłomiej Bartecki z Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. – Być może przybyła tutaj ludność, która postanowiła kultywować swoje rodzime zwyczaje i oczekiwała, że ich tradycje pogrzebowe będą tolerowane. Osiedli oni w Gródku, by np. robić świetne interesy i handlować z lokalnymi Słowianami. Chcieli mieć swoją kwaterę na lokalnym cmentarzu, by grzebać spalone kości dorosłych, a dzieci chować szkieletowo. Pamiętajmy o tym, że śmiertelność młodych 1000 lat temu była bardzo duża.

W ubiegłych latach na terenie grodziska w Gródku udało się już odkryć m.in. szczątki kostne oraz zabytki z XI i XII wieku, w tym fragmenty tkaniny ze złotą nitką.

AlF / opr. MatA

Fot. www.facebook.com/Muzeum-im-ks-Stanisława-Staszica-w-Hrubieszowie/

CZYTAJ TAKŻE: Średniowieczne groby niemowlaków odkryto w „domu zmarłych” w Gródku

Exit mobile version