Wola Gułowska: uroczystości patriotyczne w 80. rocznicę ostatniej bitwy kampanii 1939 roku

obchody wola gulowska

Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę ostatniej bitwy kampanii 1939 roku, rozpoczynają się dziś (04.10) w Kalinowym Dole w pobliżu Woli Gułowskiej – miejscu śmierci ostatnich żołnierzy kampanii 39′.

– O godzinie 19.00 zaplanowano uroczysty Capstrzyk Kawaleryjski. Wezmą w nim udział między innymi uczestnicy Konnego Rajdu śladami Pułku 3 Strzelców Konnych – Wrześniowy Szlak 1939-2019 – mówi porucznik Kawalerii Ochotniczej Mirosław First, zastępca dowódcy wyprawy.

– Kawalerzyści bywają w Woli Gułowskiej od wielu lat, ten rok jest wyjątkowy dla wszystkich ponieważ mamy 80. rocznicę wybuchu kampanii jesiennej 1939 roku. Szwadron Toporzysko zorganizował wyprawę konną szlakami walk 3 Pułku Strzelców Konnych. wyprawę tą rozpoczęliśmy 5 września w miejscowości Czerwony Bór, czyli dokładnie w tym miejscu, do którego pułk został przetransportowany koleją z garnizonu Wołkowysk i w efekcie włączony w struktury Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” dowodzonej przez generała Franciszka Kleeberga trafił na Ziemię Kocką – dodaje porucznik First.

– To była jedna z najważniejszych bitew polskiego oręża w okresie II wojny światowej. Po pierwsze dlatego, że była zwycięska, po drugie, że żołnierze generała Kleeberga po tej bitwie przedostali się przez zieloną granicę do Francji, Wielkiej Brytanii i walczyli w najważniejszych bitwach II wojny światowej: pod Narwikiem, Tobrukiem i Monte Cassino. Do dnia dzisiejszego są po niej ślady – w okolicach Kocka i Woli Gułowskiej. Są też miejsca pamięci i ludzie, który o tej bitwie pamiętają. Ma ona ogromne znaczenie dla historii i narodu polskiego. W latach II wojny światowej oczywiście nie można było o niej mówić, bo byliśmy pod okupacją niemiecką, a przez długi czas PRL-u te obchody nie były aż tak nagłaśniane jak obecnie, z racji tego, że generał Kleeberg walczył również z wojskami sowieckimi – mówi Jacek Pożarowszczyk, historyk i nauczyciel z Kocka.

Jutrzejszym (05.10) uroczystościom w Woli Gułowskiej towarzyszyć będą zawody kawaleryjskie i premiera filmu pt. „Ostatni Bój”. Na niedzielę (06.10) zaplanowano oficjalną część z uroczystą mszą świętą, złożeniem kwiatów na cmentarzu w Turzystwie i ustanowieniem święta 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

JPi / SzyMon

Fot. Jerzy Piekarczyk

Exit mobile version