Wybory parlamentarne 2019. Pierwsze podsumowania

3893640 lg

W tegorocznych wyborach parlamentarnych w okręgu szóstym do Sejmu, Prawo i Sprawiedliwość najprawdopodobniej zdobędzie 9 mandatów, Koalicja Obywatelska 3 mandaty, a Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość po 1 mandacie.

Zdecydowanym liderem w wyborach w okręgu numer 6 w Lublinie został Przemysław Czarnek startujący z listy Prawa i Sprawiedliwości, na którego łącznie oddano 87 343 głosy. – Nie spodziewałem się aż tak dobrego wyniku – mówi w rozmowie z Radiem Lublin. – Każdy z tych głosów jest na wagę złota. Każdy jest wielkim zobowiązaniem do dalszej, ciężkiej pracy dla Lubelszczyzny. Bez względu na to, na jakim stanowisku będę, czy też będę zwykłym, szeregowym posłem. To zobowiązuje do tego, żeby ciężko pracować na rzecz naszego regionu, ponieważ każda z osób, która oddała na mnie głos, tego oczekuje – dodaje.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Ogłoszenie wyników wyborów parlamentarnych w sztabie wyborczym PiS w Lublinie, 13.10.2019, fot. Piotr Michalski

Na drugim miejscu wśród kandydatów, na których oddano najwięcej głosów, znalazła się Joanna Mucha z Koalicji Obywatelskiej. Na nią głosowało 57 577 osób. – W polskim społeczeństwie jest bardzo duży podział. Podział bardzo wyraźny i głęboki – zaznacza. – Niezależnie od tego, kto będzie rządził krajem, to trzeba zacząć zszywać Polskę. Te dwie strony, ponieważ to, co się wydarzyło przez ostatnie 4 lata jest naprawdę czymś dramatycznie złym – dodaje.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Ogłoszenie wyników wyborów parlamentarnych w sztabie wyborczym Koalicji Obywatelskiej w Lublinie, 13.10.2019, fot. Iwona Burdzanowska

Sporą liczbę głosów otrzymał również Jakub Kulesza startujący z Konfederacji Wolność i Niepodległość, na którego zagłosowało 24 406 osób. – Przez 4 lata ciężkiej pracy udało mi się prawie podwoić liczbę głosów, jakie otrzymałem w wyborach. To pokazuje, że moja praca została doceniona – podkreśla polityk.

Tegoroczne wybory z wynikiem 15 546 głosów zakończył Jan Łopata, który kandydował z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. – To jest wspólny wysiłek, sprawa i sukces. Tak trzeba to oceniać – twierdzi. – Każdy głos jest ważny. Każdy głos niósł nas do sukcesu – dodaje.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Ogłoszenie wyników wyborów parlamentarnych w sztabie wyborczym Polskiego Stronnictwa Ludowego w Lublinie, 13.10.2019, fot. Piotr Michalski

Ze swojego wyniku cieszy się również Jacek Czerniak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który zdobył 17 720 głosów. – Uważam, że nasza kampania była prowadzona dobrze – podkreśla. – Przedstawialiśmy swój program i to spowodowało, że część wyborców przy naszych listach postawiła dwie przecinające się linie – dodaje.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Ogłoszenie wyników wyborów parlamentarnych w sztabie wyborczym Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Lublinie, 13.10.2019, fot. Wojciech Szubartowski

W Lublinie w wyborach do Senatu zwyciężył Jacek Bury. Kandydat Koalicji Obywatelskiej dostał 7% więcej głosów, niż Krzysztof Michałkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości. – Dotrzymam przedwyborczych obietnic – zaznacza Bury. – Chciałbym, abyśmy my, jako Polacy umieli ze sobą rozmawiać, żebyśmy odrzucili podziały, które nie są zdrowe, a szukali konstruktywnych rozwiązań. Byśmy pilnowali jakości stanowionego prawa. To są najistotniejsze rzeczy, z którymi ja się tam wybieram – dodaje.

CZYTAJ: Lublin: Jacek Bury senatorem

Wyniki tegorocznych wyborów komentował między innymi profesor Arkadiusz Jabłoński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, zdaniem którego PiS liczyło na wynik pozwalający na odrzucenie prezydenckiego weta, ale o rozczarowaniu nie może być mowy.

CZYTAJ: Prof. Jabłoński: Największym przegranym wyborów jest Koalicja Obywatelska

W okręgu szóstym Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 55,39% głosów. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 19,30%. Na trzecim miejscu Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 9,10%. Na Sojusz Lewicy Demokratycznej zagłosowało 7,81% wyborców, a na Konfederację Wolność i Niepodległość 7,7%.

W okręgu numer 7 większość – 59,50% głosów – zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 14,80%, a na trzecim Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 11,86%. Na Sojusz Lewicy Demokratycznej zagłosowało 6,83% wyborców, a na Konfederację Wolność i Niepodległość 5,84%.

Do Senatu, oprócz Jacka Burego, na Lubelszczyźnie dostali się Grzegorz Bierecki, Jerzy Chróścikowski – obaj startowali z Prawa i Sprawiedliwości. Pozostali senatorowie to: Stanisław Gogacz, Grzegorz Czelej i Józef Zając – również z PiS.

Sprawdź wyniki głosowania w okręgu nr 7

MaTo / opr. PaW

Fot. Piotr Michalski

CZYTAJ: Który kandydat do Sejmu zdobył najwięcej głosów? [LISTA NAZWISK]

Exit mobile version