Na zdjęciu okładka programu teatralnego ze spektaklu inaugurującego scenę Reduta (z 1919 roku) – „Ponad śnieg” dramat w trzech aktach Stefana Żeromskiego. Źródło – Biblioteka Narodowa/POLONA
29 listopada 1919 roku w Salach Redutowych warszawskiego Teatru Wielkiego rozpoczął swoją działalność Teatr Reduta. Ten prowadzony przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego zespół ludzi teatru był jednym z najważniejszych zjawisk w dziejach polskiej sceny. Stało się tak nie tylko za sprawą wprowadzania na polskie sceny nowoczesnego myślenia o inscenizacji, ale także dzięki temu, że Reduta wychowała setki osób, które kształtowały oblicze polskiego teatru w XX wieku. Część z nich trafiła także później do Lublina – i to za ich sprawą Juliusz Osterwa stał się w 1949 roku patronem naszego teatru dramatycznego. Z ducha tego zespołu wyrosła także założona w 1961 roku w gmachu przy ulicy Narutowicza scena Reduta. Powstała ona między innymi za sprawą Haliny i Jana Machulskich. W niedzielę, 3 listopada, po długiej przerwie, scena o tej nazwie powraca do lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy. Jarosław Cymerman, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Marcin Fedorowicz poprowadzi w sobotę 9 listopada spacer po cmentarzu przy Lipowej śladami pochowanych tam osób, związanych – rodzinnie, towarzysko i literacko – z Bolesławem Prusem. Podczas spaceru organizowanego przez wydawnictwo Episteme (wydawcę edycji krytycznej pism wszystkich Bolesława Prusa) odbędzie się zbiórka pieniędzy na odnowienie zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ulicy Lipowej. Kwesta jest organizowana we współpracy ze Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Lublina. Marcin Fedorowicz, specjalista w zakresie ikonografii Lublina XIX i XX wieku będzie gościem programu.
Company Wayne McGregor będzie gwiazdą tegorocznych, 23 Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca. I występ zaplanowano na 16 i 17 listopada. Nie tylko o twórcy choreografii do teledysków gwiazd takich jak The Chemical Brothers i Radiohead, twórcy ruchu do filmów z serii Harry’ego Pottera, porozmawiam z Ryszardem Kalinowskim z Lubelskiego Teatru Tańca.
Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.