Prawie 70 hektarów działek na terenie byłego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej przekaże miasto na rzecz Ministerstwa Obrony Narodowej. Ma to związek z utworzeniem na terenie lotniska garnizonu wchodzącego w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej, tak zwanej Żelaznej Dywizji.
Decyzję o przekazaniu działek podjął prezydent Białej Podlaskiej za zgodą radnych. Współpraca miasta z dowództwem 18 Dywizji Zmechanizowanej trwa blisko rok. Jej efekty chwali prezydent Białej Podlaskiej, Michał Litwiniuk. – W zasadzie przesądzone jest, że formowanie garnizonu zacznie się w przyszłym roku. Potrwa ono kilka lat. Docelowo ma on osiągnąć stan 2 tysięcy zatrudnionych. W ramach garnizonu w Białej Podlaskiej ma stacjonować: batalion zmechanizowany, dywizjon przeciwlotniczy, kompania rozpoznawcza, kompania saperów, batalion transportowy.
CZYTAJ TAKŻE: Biała Podlaska z dużym garnizonem
– W tym roku kończymy tzw. część administracyjną. Musimy bowiem przygotować całą dokumentację związaną z koncepcją architektowniczno-urbanistyczną. To w sumie jest 600 hektarów. Poprzez scalenie tego terenu mamy bardzo duży garnizon na „ścianie wschodniej”, jeden z największych w tej części Polski – mówi dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, generał dywizji dr Jarosław Gromadziński.
W Białej Podlaskiej znajdzie się również ośrodek szkoleniowy. – Ponieważ garnizon ma w sumie 600 hektarów, uzyskamy duży obiekt, który pozwoli na szkolenie oddziałów z innych brygad – dodaje gen. Gromadziński.
Prezydent Białej Podlaskiej liczy na wsparcie Ministerstwa Obrony Narodowej przy budowie wschodniej obwodnicy miasta. Michał Litwiniuk kilka miesięcy temu wnioskował, aby MON wpisał ją do wykazu dróg o znaczeniu obronnym. Garnizon to mnóstwo ciężkiego sprzętu z czołgami włącznie. Trudno sobie wyobrazić, żeby jego komunikacja drogowa przebiegała przez centrum miasta. Budowa obwodnicy wschodniej wyprowadzi ten pokaźny ruch poza obszar zabudowany – uważa prezydent miasta.
W tej sprawie Radio Lublin otrzymało oświadczenie z Ministerstwa Obrony Narodowej. Zgodnie z nim: „Wskazana inwestycja nie wpisuje się w system dróg obronnych. Wsparcie przez MON budowy wschodniej obwodnicy miasta jest uzależnione od procesu zmian przeznaczenia byłego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej”.
– Bardzo się cieszę, że wojsko wraca do Białej Podlaskiej, że powstaną nowe miejsca pracy. Jesteśmy już przekonani w stu procentach, iż ta inwestycja powstanie i że będzie chlubą miasta, które ma duże tradycje wojskowe – stwierdza bialski radny Dariusz Litwniuk.
W tradycje te wpisuje się m.in. 61 Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy, który na bialskim lotnisku stacjonował przez ponad 20 lat. – W kluczowym momencie mieliśmy tutaj 165 samolotów. I to wszystko latało. Szkolił się tu m.in. generał Andrzej Błasik – opowiada pułkownik pilot Wiesław Sokołowski, prezes Bialskopodlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego.
Formowanie batalionu zmechanizowanego w Białej Podlaskiej rozpocznie się w 2020 roku. W przyszłym roku na terenie lotniska rozpoczną się też prace budowlane. Pierwszy przetarg na remont budynku sztabowego już rozstrzygnięto. Koszt prac wyniesie ponad 20 mln złotych.
MaT / opr. ToMa
Fot. archiwum