Od 10 listopada 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące ruchu bezwizowego w zachodniej części tego kraju. Oznacza to, że będzie można zwiedzić więcej miejsc podczas jednorazowego pobytu za naszą wschodnią granicą.
Zgodnie z nowymi przepisami połączone zostały dwie odrębne strefy bezwizowe wokół Brześcia i Grodna. Co to oznacza w praktyce? – Wcześniej, jak ktoś chciał pojechać na Białoruś, musiał mieć oddzielną przepustkę do Brześcia i do Grodna kolejną – mówi w rozmowie z Radiem Lublin prowadząca biuro podróży w Białej Podlaskiej, Jadwiga Piechocka. – Teraz połączyli te dwie przepustki – dodaje.
Od czasu wprowadzenia ruchu bezwizowego na terenie zachodniej części Białorusi, wzrosło zainteresowanie wyjazdami do tego kraju. – Jest to teren przygraniczny, bardzo blisko powiatu bialskiego – podkreśla organizator wycieczek Łukasz Węda. – Każdy mieszkaniec Polski, posiadający paszport, po wyrobieniu tzw. vouchera może wyjechać na Białoruś i zwiedzić ją od Brześcia, wzdłuż granicy polskiej przez Puszczę Białowieską, aż do Grodna – dodaje.
Nowe przepisy umożliwiają zwiedzanie też terenów nienależących do strefy bezwizowej, ale należy spełnić warunek. – Grupy zorganizowane mogą jechać aż do Baranowicz bez wiz, może być przepustka – zaznacza Piechocka. – Musi to być grupa zorganizowana z przewodnikiem białoruskim – dodaje.
Nowe przepisy zwiększają też obszar strefy bezwizowej. Wydłużony został też maksymalny czas pobytu z 10 do 15 dni. – Teraz te przepisy są łatwiejsze i korzystniejsze dla turystów – twierdzi Węda.
Ruch bezwizowy na zachodniej części Białorusi został wprowadzony w styczniu 2018 roku. Jakie formalności należy spełnić? – Koniecznie potrzebny jest paszport. To jest najważniejsze, podobnie jak wykupienie ubezpieczenia, które obowiązuje na terenie tego kraju – zaznacza Piechocka. – Jeżeli ktoś wykupuje przepustkę, to wykupuje usługę turystyczną, na przykład zwiedzanie twierdzy w Brześciu czy nocleg. Muszą być wykupione przynajmniej 2 usługi – dodaje.
Jak podają białoruskie źródła, w 2019 roku liczba bezwizowych turystów może wynieść nawet ponad 100 tysięcy osób. Do strefy bezwizowej Białorusi mogą przyjeżdżać obywatele 77 państw.
MaT / opr. PaW
Fot. Małgorzata Tymicka