Elżbieta Witek ponownie wybrana marszałkiem Sejmu

3718300 lg

Sejm wybrał Elżbietę Witek (na zdj.) z Prawa i Sprawiedliwości na marszałka Sejmu. Była jedynym zgłoszonym kandydatem. Zagłosowało na nią 314 posłów, przeciwko było 11, wstrzymało się – 134, jeden poseł nie głosował. Kandydaturę Elżbiety Witek na marszałka Sejmu poparły PiS, SLD oraz PSL; Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, przeciwko głosowała Konfederacja.

Elżbieta Witek od 2005 r. zasiada w Sejmie z ramienia PiS. Do powołania na szefa MSWiA pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. W przeszłości sprawowała funkcję przewodniczącej Komisji Etyki Poselskiej. W listopadzie 2015 r. została ministrem bez teki w rządzie Beaty Szydło. Pełniła funkcje szefa gabinetu politycznego premiera (2015-2017) i rzecznika prasowego rządu (2015-16). Gdy w grudniu 2017 r. powołany został gabinet Mateusza Morawieckiego, jak wszyscy członkowie rządu Beaty Szydło początkowo znalazła się w jego składzie, ale po kilkunastu dniach została odwołana ze stanowiska, jako pierwsza minister z rządu Szydło.

Na początku czerwca 2019 roku została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, na szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zastąpiła wówczas na tym stanowisku Joachima Brudzińskiego. 9 sierpnia 2019 roku została wybrana marszałkiem Sejmu poprzedniej kadencji.

Elżbieta Witek skończyła studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Potem pracowała jako nauczycielka, była dyrektorem szkoły podstawowej i zespołu szkół ogólnokształcących w Jaworze w woj. dolnośląskim (do 2006 r.). Od 1980 r. działała w „Solidarności”, a po delegalizacji związku – w podziemiu, za co w stanie wojennym została aresztowana na trzy miesiące i zwolniona z pracy. Po 1989 r. znów działała w „Solidarności”. Skończyła studia podyplomowe z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej.

RL / opr. ToMa

Fot. www.gov.pl / archiwum

Exit mobile version