Historykon okazją do zagrania w nowoczesne gry planszowe i karciane

76710675 751405732010466 7598842094987247616 n 1

W ponad 150 tytułów można zagrać na konwencie gier planszowych Historykon. To już czwarta edycja wydarzenia. Przewodnim tematem jest oczywiście historia, ale w wypożyczalni są dostępne również gry niepowiązane z przeszłością.

– Przede wszystkim jest to spotkanie dla wszystkich fanów gier planszowych – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Michał Sieńko z Fundacji Animatorów i Twórców Kultury TRACH. – Najważniejszą rzeczą na tym wydarzeniu to przede wszystkim gry i instruktorzy, którzy będą je tłumaczyli uczestnikom. Mamy między innymi zestaw  gier startowych, czyli takich, od których dobrze zacząć, ponieważ pokazują ciekawe, nowe mechaniki. Są proste, ciekawe, ale jednocześnie udowadniają, że takie klasyczne gry są już przestarzałe i pojawiły się na rynku tytuły znacznie ciekawsze – dodaje. 

– Planszówki uczą myślenia, skupienia – opowiada uczestniczka wydarzenia Iza, która przyjechała z dziećmi. – Są ciekawe tytuły, które uczą współdziałania, pracy w grupie – dodaje.

– Rodzice, nauczyciele widzą potencjał w grach planszowych – podkreśla Sieńko. – Ten potencjał coraz częściej wykorzystują w szkole czy w zajęciach pozaszkolnych. To jest bardzo budujące, ponieważ to świadczy o tym, że opiekunowie szukają alternatywnych sposobów nauczania, a gry planszowe są fenomenalnym sposobem, żeby uczyć i inspirować ludzi w każdym wieku – dodaje.

– Proponujemy taką alternatywną formę spędzania wolnego czasu, niż komputer czy telewizja – zaznacza Martyna Machnica z Fundacji Animatorów i Twórców Kultury TRACH.

– Historia w grach planszowych jest traktowana dość pretekstowo, to znaczy, że mamy jakiś temat i mechaniki nawiązujące do poszczególnych wydarzeń, osób czy miejsc. Takich tytułów jest cała masa – opowiada Sieńko. – One fajnie pokażą i zainspirują graczy do zainteresowania się danym tematem przedstawionym w tej grze – dodaje.

Na konwencie można wypożyczyć gry na różnym poziomie skomplikowania i dla wszystkich grup wiekowych. – Najważniejszą cechą każdej gry planszowej jest fakt, że trzeba grać co najmniej z jednym innym graczem lub całą grupą – twierdzi Sieńko. – To jest kluczowe pod względem tworzenia i budowania relacji społecznych oraz uczenia się ich. Dzieci, które będą grały w planszówki będą uczyły się wygrywać, przegrywać, negocjować, rywalizować. To wszystko sprawia, że w życiu codziennym będzie im łatwiej – dodaje.

Historykon odbywa się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Narutowicza 4 w Lublinie. Wydarzenie potrwa do jutra (30.11) do godziny 20.00. Wstęp wolny.

EwKa / opr. PaW

Fot. Ewelina Kwaśniewska 

Exit mobile version