Hymn zobowiązuje. Szkoły z całej Polski prezentują swoje hymny w Puławach

hymn1

Zachęcanie placówek oświatowych do tworzenia i śpiewania własnych hymnów – to głównie przesłanie Ogólnopolskiego Festiwalu Hymnów Szkolnych. Ósma edycja tego wydarzenia rozpoczęła się dziś (22.11) w Puławach.

– Potrzebne są kompleksowe rozwiązania, by pieśni hymniczne w szerszym stopniu weszły do podstawy programowej – mówi kierownik artystyczny festiwalu Ignacy Czeżyk. – Specjalnie udamy się do ministra edukacji i poprosimy, ażeby to uczynił. Nikt na tym nie traci, a będzie to zachęcało szkoły do tworzenia swoich hymnów; opisywania, co w nas i wokół nas dobre i wyśpiewywania tego.  

– Hymn promuje pewne wartości, które są ważne dla szkoły. Dla nas najważniejsze są: patriotyzm, wiedza, współdziałanie i nasz hymn szkolny świetnie wpisuje się w te wartości  – mówi Małgorzata Gąszczyk z XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie. – Staramy się przekazywać pamięć o zesłańcach Sybiru. Mamy mnóstwo uroczystości, które temu służą. W tym roku uczestniczyliśmy choćby w 30. rocznicy reaktywacji Związku Sybiraków w Lublinie.

– Hymn to pieśń reprezentująca imię szkoły oraz patrona szkoły. Powinna być wykonywana na wszystkich uroczystościach szkolnych, patriotycznych i państwowych – stwierdza Dariusz Seredyn, nauczyciel muzyki, prowadzący chór w Zespole Szkół w Janowcu nad Wisłą.

– Każda szkoła jest chyba dumna ze swojego hymnu, oczywiście jeżeli go ma. A jeśli go nie ma, to powinna sobie go stworzyć. Młodzież jest dzisiaj tak kreatywna, że byłaby to dla niej okazja. Ale my mamy bardzo, bardzo stary hymn, który funkcjonuje już chyba od około 50 lat  – mówi Monika Kubiś–Arbuz z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu.

– Hymn jest pieśnią, którą darzy się sentymentem i szacunkiem. Bo hymn to jest coś; to pieśń, którą śpiewa się przy okazji ważnych uroczystości i podniosłych chwil. To element rozpoznawczy i identyfikacyjny różnych grup – wyjaśnia Robert Och, puławski historyk i regionalista.

– Hymn zobowiązuje do skupienia uwagi. Zobowiązuje do tego, że serce żywiej bije. Walczymy o symbolikę, a hymny ją głoszą – dodaje Ignacy Czeżyk.

Za nami pierwszy dzień festiwalu. W sobotę w Pałacu Czartoryskich w Puławach zaplanowano wręczenie nagród oraz koncert galowy.

ŁuG / opr. ToMa

Fot. materiał organizatora

Exit mobile version