Inauguracyjne posiedzenie Sejmu [ZDJĘCIA]

witek2

Wystąpieniem marszałka seniora Antoniego Macierewicza i prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęło się w południe inauguracyjne posiedzenie Sejmu IX kadencji. O godzinie 16.00 obrady zainaugurował Senat X kadencji.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Inauguracyjne posiedzenie Sejmu IX kadencji, Warszawa, 12.11.2019, fot. Piotr Michalski

Prezydent Andrzej Duda w swoim orędziu do posłów wskazał m.in., że dzięki gremialnemu udziałowi Polaków w wyborach, obecni posłowie mają silną legitymizację a większość wyborców ma w obecnym parlamencie swoją reprezentację. – W ostatnich wyborach do Sejmu wynik był taki, że wszystkie ogólnopolskie komitety wyborcze mają dzisiaj swoich posłów w tej Izbie. Z mojego punktu widzenia jest to niezwykle ważne, bo oznacza, że prawie wszyscy obywatele, którzy wzięli udział w wyborach, mają tutaj swoich reprezentantów – powiedział prezydent.

Jednocześnie, prezydent zaapelował do posłów o to, aby toczyli merytoryczne spory o istotnych dla Polski sprawach.

Po orędziu prezydenta, posłowie-elekci złożyli ślubowanie. Każdy z parlamentarzystów po wyczytaniu jego nazwiska wstawał i wypowiadał słowo: „Ślubuję”. Poseł mógł dodać: „Tak mi dopomóż Bóg”. Niektórzy posłowie składając ślubowanie kładli prawą rękę na sercu, inni stawali na baczność, a część podnosiła dwa palce w geście Victorii. Jeden z posłów Lewicy – Maciej Konieczny – podniósł zaciśniętą pięść. Wyróżniły się też dwie posłanki opozycji – Magdalena Filiks z Koalicji Obywatelskiej złożyła ślubowanie w koszulce z napisem „Konstytucja”, trzymając w ręku egzemplarz ustawy zasadniczej. Z kolei Anita Sowińska z Lewicy złożyła ślubowanie unosząc nad głową szalik z napisem „Konstytucja”.

Po ślubowaniu głos ponownie zabrał marszałek senior. Antoni Macierewicz w swoim wystąpieniu podkreślił m.in., że według niego, tylko prezydent i Parlament mają mandat od narodu w decydowaniu o kształcie państwa, a wszystkie instytucje państwowe powinny ten mandat respektować. Podkreślił, że chociaż posłowie w Sejmie reprezentują bardzo zróżnicowane poglądy, to zdecydowana większość wyborców wsparła te ugrupowania, które jednoznacznie odwoływały się do wartości narodowych, niepodległościowych i katolickich.

Marszałek senior powiedział również, że obecny skład Sejmu jest gotowy do pełnego potępienia i rozliczenia komunizmu. Antoni Macierewicz podkreślił, że Sejm poprzedniej kadencji rozpoczął ten proces. Zaznaczył, że odpowiedzialność za ostateczne uporanie się z ciemną spuścizną komunizmu spada na posłów rozpoczynającej się kadencji.

Antoni Macierewicz dziękując za udział w wyborach podkreślił, że Sejm IX kadencji jest wyjątkowo przygotowany do rozliczenia komunistycznej spuścizny, bo zdecydowana większość Polaków chce jedności opartej na wartościach narodowych i chrześcijańskich.

Po przerwie ogłoszonej na zgłaszanie kandydatów na marszałka, posłowie wybrali na tę funkcję Elżbietę Witek z Prawa i Sprawiedliwości. Była jedynym zgłoszonym kandydatem. W głosowaniu poparło ją 314 posłów, przeciw – 11, wstrzymało się – 134, jeden poseł nie głosował. 

CZYTAJ: Elżbieta Witek ponownie wybrana marszałkiem Sejmu

Po przejęciu obrad przez nową marszałek, zgodnie z konstytucją, dymisję swojego rządu złożył premier Mateusz Morawiecki.

RL / KF / IAR / op. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version