Infolinia pomaga dzieciom i młodzieży

boy 3826015 960 720

Dzieci, młodzież oraz ich rodzice mogą zwrócić się po bezpłatną pomoc psychologiczną czy prawniczą. Fundacja ITAKA  wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej uruchomiły ogólnopolską infolinię skierowaną do osób w kryzysie. Skorzystać z pomocy specjalistów może każdy. 

– Pierwszy telefon dyżurujący odebrali po dwóch godzinach od uruchomienia numeru. Od tego momentu telefon nie przestaje dzwonić – mówi Polskiemu Radiu Lublin, dostępna dziś jedynie telefonicznie Izabela Świetlicka-Świergiel z Fundacji ITAKA. – Osoby poniżej 18 roku życia zawsze mają kłopoty z korzystaniem z porad psychologa, dlatego że zgodę na taką wizytę musi podpisać rodzic. Infolinie, taka jak nasza, które udzielają dzieciom i nastolatkom nieodpłatnej pomocy, są o tyle ważne, że to pierwsza możliwość kontaktu młodych ludzi i rozwiązania ich problemów przy pomocy osoby dorosłej. Czasami jest tak, że nie ze wszystkim można zwrócić się do rodziców i nie z każdym problemem można pójść do pedagoga szkolnego.

– Tworzenie tego typu instytucji pomocowych jest bardzo ważne z punktu widzenia społecznego. Społeczeństwo w ten sposób wysyła sygnał: „twoje problemy, trudności, kryzys, jakiego doświadczasz, są dla nas ważne” – stwierdza dr Piotr Mamcarz z Katedry Psychologii Emocji i Motywacji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

 – Pierwszy kontakt jest najważniejszy, ponieważ daje tej osobie potrzebną wiedzę, a przede wszystkim pozwala na zaufanie. Ma wpływ na dalsze postępowanie: albo może pomóc, albo utrudnić   – mówi Agnieszka Zielińska-Bucior, dyrektor Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie.

– . Fundacja ITAKA od 2009 roku prowadzi bezpłatny Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka: 116 000. Pod tym numerem dyżurują psychologowie. Bardzo często kontaktowały się z nami dzieci i nastolatki uciekające z domu, mające różne problemy, myślący o ucieczce. Spowodowało to, że zaczęliśmy myśleć, żeby otworzyć specjalną infolinię dla młodzieży – wyjaśnia Izabela Świetlicka-Świergiel.

– Często problemami młodych ludzi jest brak uwagi ze strony dorosłych, często są to jakieś nadużycia, zaburzony system rodzinny – mama albo ojciec alkoholik. Często dzieci doświadczają przemocy. Dziecko nie ma rozeznania, nie wie, że w innych domach jest inaczej. To, czego doświadcza, stanowi jedyny dom, który zna. Często wydaje mu się, że tak jest na świecie i cały ten świat jest groźny – opowiada Przemysław Szalast, psycholog z Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie, dyżurny telefonu zaufania. – Nie mamy możliwości ingerencji w taką rodzinę. Natomiast to nie jest tak, że przeprowadzamy rozmowę, ktoś trochę się uspokoi i mówimy: do widzenia. Zawsze przedstawiamy odpowiednie możliwości. Jeśli ktoś jest z Lublina, zawsze może zgłosić się do Centrum Interwencji Kryzysowej. Gdy ktoś jest z innej miejscowości, podajemy dane odpowiednich placówek.

– Dla rodzica problem małego dziecka jest minimalny; nie jest w ogóle problemem. I często go bagatelizujemy. Natomiast dla tego dziecka jest to dramatyczna sytuacja nie do przejścia. W momencie, kiedy taka młoda osoba nie dostanie wsparcia w rodzinie, zaczyna się źle dziać. Warto, żeby była „furtka”, gdzie to dziecko może zadzwonić i nie spotka się z lekceważeniem – stwierdza Agnieszka Zielińska-Bucior.

– Cechą charakterystyczną młodości jest to, że w tym okresie życia doświadczamy bardzo dużo kryzysów. Następuje wręcz ich kumulacja. Dlatego należy zachować szczególną uważność, żeby wspierać te grupę osób. Jest to niezbędne z punktu widzenia ich rozwoju – dodaje dr Piotr Mamcarz.

Żeby skorzystać z pomocy specjalistów, trzeba zadzwonić pod numer 800 080 222. Można też napisać mail na adres porady@liniadzieciom.pl albo porozmawiać z konsultantem na czacie.

InYa / opr. ToMa

Fot. pixabay.com / nadesłane 

Exit mobile version