Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, puławskiego IUNG-u, a także Akademii Górniczo-Hutniczej badają jaki wpływ ma jakość gleb i roślinności na mikroklimat. Badania przeprowadzono w lubelskim wąwozach, w tym w wąwozie Rury.
Za pomocą nalotów dronem i samolotem zarejestrowano obraz hiperspektralny. Daje on bardzo bogatą informację na temat gęstości i jakości pokrywy roślinnej. Technologie pozyskiwania obrazów spektralnych to w Polsce nowa technologia. – Na postawie zebranych w ten sposób informacji, powstała mapa termalna. Badania przeprowadzono w ekstremalnych warunkach, gdy temperatury powietrza wynosiły około 38 stopni w cieniu – mówi w rozmowie z Radiem Lublin prof. Tomasz Stuczyński z Instytutu Architektury Krajobrazu KUL.
Badania są obecnie w opracowaniu. Naukowcy z Instytutu Architektury Krajobrazu KUL wykonują analizy fitosocjologiczne tych terenów – opisują gatunki roślin i ich wzajemne relacje. Zadanie krakowskiej AGH to teledetekcja, czyli rejestracja danych, a puławski IUNG wykonuje analizy składu chemicznego gleb i poziomu ich zanieczyszczeń.
W ramach współpracy, badania prowadzone są także na Górnym Śląsku.
Więcej na ten temat w programie „Eureka” o godzinie 21.40.
SzyK / opr. PaW
Fot. pixabay.com