KUL: Laboratorium Innowacji impulsem dla przedsiębiorczości

1500 laboratorium tk 20191107 015

Laboratorium Innowacji zainaugurowało swoją działalność na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. To nowa jednostka uczelni, której działalność skierowana jest do studentów, doktorantów i pracowników, zamierzających rozwijać swoje kompetencje w zakresie przedsiębiorczości.

W ramach 4 ścieżek rozwoju będą oni uczestniczyć w warsztatach i wykładach ukierunkowanych na rozwój osobisty i zawodowy. Będą mogli im w tym pomóc eksperci KUL i partnerzy projektu: Bank PEAKAO S.A., Grupa Nowy Styl, Asseco Poland oraz Krajowa Rada Spółdzielcza.

W pierwszej edycji do udziału w szkoleniach zgłosiło się ponad stu uczestników. Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. Antoni Dębiński pokłada duże nadzieje w działalności Laboratorium Innowacji. – Chcemy szukać nowych impulsów do sprzężenia nauki z gospodarką, życiem społecznym i samorządowym. Na KUL-u powstał bardzo ważny ośrodek dla osób związanych z uczelnią, chcących realizować się w działalności gospodarczej, które albo będą chciały doskonalić swoje projekty, albo szukać nowych pomysłów na wdrożenie ich w życie.

– Słyszałem o tych zajęciach w perspektywie zakładania w przyszłości firmy – mówi Damian Grzegórski, student IV roku filozofii. – Niedługo kończę studia i chciałbym założyć firmę, która specjalizowałaby się w produkcji gier komputerowych. Chciałbym silnie je osadzić w filozofii chrześcijańskiej.

– Inicjatywy powstała przede wszystkim z obserwacji, że brakuje zajęć praktycznych dotyczących kreatywności i przedsiębiorczości. Niestety uczelnie nie mogą ich realizować w ramach swoich struktur. Żeby młodzi ludzie nie uciekali do Warszawy za rzeczami, które ich inspirują, chcieliśmy stworzyć takie przedsięwzięcie w Lublinie, żeby „ubierać” ich w kompetencje, które są potrzebne w przyszłości – wyjaśnia Tomasz Małecki, mentor Laboratorium Innowacji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Będziemy uczyć wiedzy praktycznej na temat nowych technologii, start-upów, zakładania własnej działalności gospodarczej, modeli biznesowych.  

– Widzimy ogromną potrzebę systemowego podejścia do problematyki przedsiębiorczości. Często spotykamy się z chaotycznymi działaniami, które nie kończą się sukcesem. W związku z tym jesteśmy bardzo zainteresowani, żeby w oparciu o zaplecze intelektualne uczelni podjąć działania, które zakończą się sukcesem. Chcemy pomóc tym młodym ludziom, aby ich energia i praca nie poszły na marne – stwierdza Antoni Magdoń, doradca zarządu banku PEKAO S.A.

– Dziś (07.11) mieliśmy pierwszy wykład. W Laboratorium Innowacji będą cztery ścieżki. Pierwsza z nich jest związana z marketingiem, druga ze start-upami, trzecia z wynalazkami. Czwarta natomiast jest powiązana z inicjatywami społecznymi, takimi jak działalność organizacji pozarządowych czy wzornictwo przemysłowe. W kwietniu, kiedy skończymy warsztaty, połączymy uczestników w grupy interdyscyplinarne. Będą one realizowały projekty, zgłoszone przez partnerów KUL-u, czyli instytucje rządowe, samorządowe, firmy lokalne – tłumaczy Tomasz Małecki.

Prezentacja projektów odbędzie się w czerwcu 2020, na gali podsumowującej roczną działalność Laboratorium Innowacji.

SzyK / opr. ToMa

Fot. nadesłane

Exit mobile version