Setna rocznica urodzin Ryszarda Kaczorowskiego

pm kaczorowski02 1

rocznica urodzin prezydent Kaczorowski , UM Lublin .

W Lublinie upamiętniono 100. rocznicę urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie i Honorowego Obywatela Miasta Lublin.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Prelekcja upamiętniająca prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Lublin, 26.11.2019, fot. Piotr Michalski

Urząd prezydenta objął 19 lipca 1989 po nagłej śmierci Kazimierza Sabbata. W tym samym dniu polityk Andrzej Pruszkowski (prezydent Lublina w latach 1998 – 2006) odkrył związek prezydenta Kaczorowskiego z Lublinem: – Wydał mi się szalenie podobny do babci mojej żony. W albumie rodzinnym znaleźliśmy dość szybko dwa zdjęcia Ryszarda i Antoniego Kaczorowskich, wtedy kilkunastoletnich. Jedno z nich zostało wysłane do pana prezydenta i zareagował na to swoim bardzo osobistym listem, ciesząc się, że po 50 latach odnalazł rodzinę.

W uroczystościach, poza przedstawicielami rządu i miasta, wzięli udział najbliżsi członkowie rodziny prezydenta Kaczorowskiego – m.in. Jadwiga i Cecylia, z domu Kaczorowskie, które swojego stryja wspominają przede wszystkim jako wielkiego patriotę: – Możemy się pochwalić, że mamy takiego przodka. Był wielkim dyplomatą i patriotą, człowiekiem z klasą. Zawsze podczas zjazdów rodzinnych rodu Kaczorowskich stryj mówił: „Pamiętajcie, żebyście tego nazwiska nie splamili”.

– To nie był człowiek, który budował jakieś bariery między sobą a zwykłymi ludźmi. Był wielkim patriotą, świetnym harcerzem, wielkim Polakiem i znakomitym Lublinianinem – dodaje poseł Przemysław Czarnek.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni rodzinie pana prezydenta i jemu samemu za relację z polską państwowością. Tą świadomość ciągłości, tego, że mimo wszelkich zawieruch historii ciągle mamy świadomość tego, że polskie państwo trwa i to nie tylko w swoich insygniach, ale przede wszystkim w tak niezwykłych osobach – mówi zastępca prezydenta Lublina, Mariusz Banach.

– Jego historia życia jest tak imponująca, że można byłoby nią obdzielić kilka osób. Szczególnie okres II wojny światowej, jak również to, co robił później na emigracji. Wielkim sentymentem darzę postacie, które związane są z okresem II Rzeczypospolitej i zawsze ubolewam, że tak mało wzorów z nich czerpiemy obecnie – dodał wojewoda lubelski, Lech Sprawka.

Ryszard Kaczorowski od najmłodszych lat należał do harcerstwa. 17 lipca 1940 r. został aresztowany przez NKWD i więziony w Białymstoku oraz w Mińsku. Po 100 dniach pobytu w celi śmierci został wywieziony do łagrów na Kołymę. Później był żołnierzem 2. Korpusu Armii gen. Andersa i bohaterem bitwy pod Monte Cassino. Był członkiem Rady Narodowej RP, a w latach 1989-1990 ostatnim prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na emigracji. Ryszard Kaczorowski zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

ZAlew (opr. DySzcz, SzyMon)

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version