Mateusz Morawiecki ogłosił skład nowego rządu

morawiecki1

– Nowy rząd będzie bardzo sprawną i dobrą drużyną, która będzie pracowała dla realizacji celów krótko-, średnio- i długofalowych – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd będzie realizował dotychczasowe zapowiedzi. Po zakończeniu posiedzenia komitetu politycznego PiS premier Morawiecki przedstawił skład nowego rządu.

Jak poinformował premier, zostanie utworzony nowy resort, roboczo nazwany Ministerstwem Nadzoru Właścicielskiego, który ma przejąć nadzór nad większością spółek Skarbu Państwa oraz opiekę nad sprawami związanymi z energetyką i górnictwem. Kandydatem na jego szefa został wicepremier Jacek Sasin, wybrany do Sejmu z okręgu nr 7, obejmującego dawne województwa: bialskie, chełmskie i zamojskie.

Ministerstwo Środowisko zostanie podzielone na dwie części. Kwestie związane z zasobami naturalnymi i Lasami Państwowymi pozostaną w Ministerstwie Środowiska. Na jego czela ma stanąć Michał Woś, dotychczasowy minister ds. pomocy humanitarnej. Natomiast sprawy związane z ochroną klimatu, obniżeniem emisji dwutlenku węgla i odnawialnymi źródłami energii znajdą się w nowym resorcie kierowanym przez Michała Kurtykę, dotychczasowego wiceministra środowiska. 

W nowym gabinecie ma zostać natomiast rozwiązane Ministerstwo Energii, którego zadania ma przejąć nowy resort, kierowany przez Jacka Sasina.

Poza tym:

Piotr Gliński został kandydatem na ministra kultury i dziedzictwa narodowego,

Jarosław Gowin kandydatem na ministra nauki i szkolnictwa wyższego,

Mariusz Kamiński kandydatem na ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynatora służb specjalnych,

Zbigniew Ziobro kandydatem na ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego,

Andrzej Adamczyk kandydatem na ministra infrastruktury;

Mariusz Błaszczak kandydatem na ministra obrony narodowej,

Jan Krzysztof Ardanowski kandydatem na ministra rolnictwa i rozwoju wsi,

Jacek Czaputowicz kandydatem na ministra spraw zagranicznych,

Tadeusz Kościński kandydatem na ministra finansów,

Marek Gróbarczyk kandydatem na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej,

Dariusz Piontkowski kandydatem na ministra edukacji narodowej,

Łukasz Szumowski kandydatem na ministra zdrowia,

Marlena Maląg kandydatką na ministra rodziny, pracy i polityki społecznej,

Dariusz Piontkowski kandydatem na ministra edukacji narodowej,

Marek Zagórski kandydatem na ministra cyfryzacji,

Małgorzata Jarosińska-Jedynak kandydatką na szefową ministerstwa zarządzania funduszami unijnymi,

Michał Dworczyk kandydatem na szefa KPRM, 

Jadwiga Emilewicz kandydatką na ministra rozwoju – w tym resorcie znajdą się też działy: budownictwo i turystyka.

W skład Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wejdzie pion dotyczący polityki europejskiej. Na jego czele stanie obecny wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Z rządem pożegna się minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak wyjaśnił premier, polityk zdecydował się kontynuować swoje działania w innych miejscach.

Wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że w przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu. – W związku z tym po desygnowaniu premiera przez pana prezydenta rozpocznie się procedura zaprzysiężenia tego składu rządu i w możliwie szybkim czasie zostanie przedstawione expose i będziemy prosić o wotum zaufania przez Sejm – zapowiedział.

Müller stwierdził ponadto, że „jeżeli pan prezydent takie terminy wyznaczy – a chcielibyśmy, żeby to odbyło się możliwie szybko – to zaprzysiężenie nowych ministrów mogłoby się odbyć w przyszłym tygodniu”.

RL / opr. ToMa

Fot. archiwum

 

Exit mobile version