Przekonują, że palenie nie jest modne, szkodzi zdrowiu i znacząco uszczupla portfel. W puławskim Zespole Szkół nr 1 zorganizowano IX Wojewódzki Konkurs Antytytoniowy „Nikotynie nie”. Data nie jest przypadkowa – dziś (21.11) obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.
Co roku w placówce przeprowadzana jest ankieta dotycząca palenia papierosów – zarówno tych tradycyjnych, jak i elektronicznych. Wyniki nie napawają optymizmem. Cieszy natomiast zaangażowanie młodzieży, która przekonywała dziś swoich rówieśników – między innymi za pomocą dramy teatralnej – że nie warto palić.
– Zauważyliśmy że w ostatnim czasie coraz więcej młodzieży pali e-papierosy – mówi Robert Och, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Puławach.
– 205 uczniów wypełniło w tym roku ankietę. Grupa ta stanowi 30% uczniów naszej szkoły. Niestety nie mamy się czym pochwalić, bo do palenia papierosów tradycyjnych przyznaje się 72 uczniów, co stanowi 35% badanych, a do palenia e-papierosów przyznało się 162. Z tego, co obserwujemy, klasy starsze odchodzą od tego zjawiska, a uczniowie klas pierwszych są wręcz rozpaleni – mówi Lidia Nogowska z Zespół Szkół nr 1 w Puławach. – Rodzice, spójrzcie do plecaków waszych dzieci! Sprawdźcie, co oprócz piórników noszą ze sobą! – apeluje.
– Jest błędne podejście, że e-papierosy nie szkodzą. Prawda jest taka, że mają skutki uboczne. To zwłaszcza tyczy się młodzieży w przedziale 15 – 18 lat. Okazuje się, że składniki, które są w dymie e-papierosów, nie są obojętne dla zdrowia: mają wpływ na rozwój kośćca, płuc, obniżenie odporności, a także w przyszłości wpływ na płód – tłumaczy Piotr Pietura, dyrektor puławskiego sanepidu.
– Są miejsca, gdzie nie można palić, przynajmniej tyle ustawodawcy nam pomogli z rozwiązaniem problemu. Niemniej jednak młodzież pali papierosy, a rodzice o tym wiedzą. Jest to problem dosyć duży, bo wiadomo, że jak się wejdzie w uzależnienie, to trudno z niego wyjść, a w takim wieku młodzież chce też zaimponować – mówi Małgorzata Wójcikowska pedagog Zespołu Szkół w Poniatowej.
– Myślę, że jest to moda w tej chwili tak silna, że bardzo ciężko będzie ją zwalczyć, ale próbujemy. Cały czas rozwieszamy plakaty, wprowadzamy różne regulaminy, a przede wszystkim tłumaczymy – dodaje Marzena Kitka, pedagog szkolny.
W dzisiejszym konkursie wzięło udział 80 uczniów z 17 placówek oświatowych. Oprócz dramy teatralnej uczniowie prezentowali wykonane przez siebie ulotki i broszury oraz zmagali się z testem wiedzy na temat szkodliwości palenia papierosów.
ŁuG / SzyMon
Fot. Łukasz Grabczak