Nowa lista leków refundowanych. Nadzieja dla chorych na nowotwory czy stwardnienie rozsiane

leki

Chorzy na nowotwory, cukrzycę, białaczkę, stwardnienie rozsiane, osteoporozę i astmę będą mieli nowe, refundowane leki. 1 listopada weszła w życie nowa lista leków refundowanych. Znalazło się na niej 76 nowych produktów.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że zawiera wyjątkowo dużo nowych leków i będzie z nich korzystać duża grupa pacjentów. – Zmian na liście jest całe mnóstwo: od neurologii przez cukrzycę aż po choroby nowotworowe oraz cukrzycę łącznie z kardiologią, bo tak naprawdę te leki były hitem ostatniego kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. To, co robimy, czyli rozszerzanie listy sukcesywnie i w dialogu z pacjentami i środowiskami eksperckimi, to ten tryb układania list refundacyjnych, który z jednej strony przyniesie korzyści pacjentom, z drugiej będzie możliwy do spełnienia.

– Długo oczekiwana przez pacjentów refundacja dotyczy leku na raka jelita grubego – mówi profesor Lucjan Wyrwicz z Centrum Onkologii w Warszawie. – To bardzo racjonalny ruch, dzięki któremu wielu pacjentów odetchnie. To, ci którzy odpowiadają na to leczenie. A jeśli takie leczenie jest nieskuteczne, mamy kolejne linie lecznicze. W tym momencie w jeden dzień dogoniliśmy Europę.

Również chorzy na raka piersi i białaczkę będą mieli nowe leki refundowane.

Kolejne dwa leki trafią do programu „Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego lub pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego”.

Profesor Konrad Rejdak z kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podkreślił, że w Polsce mamy blisko 50 tysięcy chorych na stwardnienie rozsiane, często to ludzie młodzi. – Weszły zupełnie nowe leki, jakiej dają szansę osobom, u których stwierdzaliśmy najtrudniejszą do leczenia postać schorzenia . I dotychczas ci chorzy nie mieli żadnej szansy, a nowy lek daje im dużą nadzieję, że uda się tę chorobę zatrzymać.

Na liście znalazły się również preparaty stosowane w leczeniu osteoporozy, hipercholesterolemii rodzinnej i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Poza tym dla 631 produktów leczniczych spadnie dopłata pacjenta (od 1 gr do 107,73 zł), a dla 587 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne. Maksymalny wzrost opłaty za leki refundowane wyniesie do 58,91 zł.

Pełną listę leków refundowanych można znaleźć TUTAJ.

W ramach programów lekowych refundacją objęty jest lek Lonsurf stosowany przez pacjentów z rakiem jelita grubego. Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, lek ten jest ostatnią oczekiwaną przez środowisko medyczne i pacjentów technologią lekową stosowaną w trzeciej i czwartej linii leczenia raka jelita grubego.

Z kolei w przypadku leczenia raka piersi pozytywna opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz konsultanta krajowego ds. onkologii klinicznej zaowocowała połączeniem dwóch programów lekowych w raku piersi: „Leczenie raka piersi” oraz „Przedoperacyjne leczenie raka piersi pertuzumabem i trastuzumabem”.

W ramach programu „Leczenie chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową wenetoklaksem lub wenetoklaksem w skojarzeniu z rytuksymabem” refundowany będzie lek Venclyxto (wenetoklaks) w skojarzeniu z rytuksymabem w terapii chorych bez i z delecją 17p lub/i mutacją TP53.

Do programu leczenia stwardnienia rozsianego trafią: Ocrevus (okrelizumab) i Mavenclad (kladrybina) stosowane w drugiej linii leczenia stwardnienia rozsianego. Refundacja leku Ocrevus dotyczy również pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego.

Zmiany nastąpiły także w terapii chorób rzadkich. Do refundacji wszedł lek Entyvio (wedolizumab) w ramach programu „”Leczenie choroby Leśniowskiego Crohna” jako kolejna opcja terapeutyczna. Z kolei program „Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej” został wzbogacony o lek Repatha (ewolokumab) jako kolejny inhibitor PCSK9.

Od listopada niektórzy chorzy na cukrzycę typu 2 będą mogli skorzystać z nowych opcji lekowych – grupy flozyn, tj. Forxiga (dapagliflozyna), Jardiance (empagliflozyna) i Invokana (kanagliflozyna). Z kolei część pacjentów po 60. roku życia, dotkniętych osteoporozą, będzie mogła skorzystać z refundacji leku Prolia (denosumabum).

Zmiany będą również zauważalne dla alergików i astmatyków. Od listopada wprowadzono na listę leczenie Novo-Helisen Depot (wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego) do leczenia podtrzymującego. Lek będzie dostępny w aptece na receptę w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń. Nowe opakowanie zawiera dwie fiolki, dzięki którym leczenie może starczyć nawet na rok.

W ramach programu lekowego „Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej (ICD-10 J 45.0) oraz ciężkiej astmy eozynofilowej (ICD-10 J 82)” do refundacji wszedł Fasenra (benralizumabum).

Lista będzie obowiązywała przez dwa miesiące.

RL / IAR / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version