Prof. Dobrowolski o umiędzynarodowieniu szkolnictwa wyższego

img 1784 1

25 listopada w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej odbędzie się I Dzień Internacjonalizacji. Celem wydarzenia jest dyskusja nad problemem umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego w Polsce.

– UMCS należy do czołówki uczelni państwowych w Polsce, które przodują w umiędzynarodowieniu, głównie jeśli chodzi o liczbę studentów zagranicznych – podkreśla profesor Radosław Dobrowolski, prorektor UMCS ds. nauki i współpracy międzynarodowej, który był gościem porannej rozmowy w Polskim Radiu Lublin: – Umiędzynarodowienie to nie tylko liczba studentów. Oczywiście jest to element niezwykle ważny, ale przede wszystkim, biorąc pod uwagę misję uniwersytetu, cele strategiczne każdej wyższej uczelni, jest to prowadzenie badań naukowych na coraz wyższym poziomie. Żeby dać impuls do dalszego rozwoju konieczna jest świeża krew z zagranicy i inne spojrzenie na problem organizacji badań naukowych.

W opublikowanym w ubiegłym roku raporcie Fundacji Edukacyjnej Perspektywy UMCS znalazł się na pierwszym miejscu w Polsce w kategorii „umiędzynarodowienie uniwersytetów”. Lubelska uczelnia jest też liderem wśród uczelni publicznych w kształceniu studentów z Ukrainy.

ToNie (opr. DySzcz)

Fot. Weronika Uziębło

Exit mobile version