Różnić się w zgodzie. 450-lat Unii Lubelskiej w refleksji naukowej

beztytulu

Różnic się w zgodzie, czyli czego nas Unia Lubelska, to myśl przewodnia konferencji, która odbywa się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Wydarzenie podzielone jest na kilka bloków tematycznych: historyczny, ekumeniczny, kulturowy i politologiczny. 

– Unię Lubelską można byłoby dziś określać jako organizację ponadnarodową – mówi organizator konferencji Maksymilian Kuźmicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. – Unia Lubelska była o tyle fenomenem, że nie zakładała połączenia dwóch państw przez wchłonięcie jednego przez drugie czy przez zagwarantowanie pewnego partnerstwa. Obok dwóch suwerennych podmiotów – Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony Królestwa Polskiego powstał nowy byt – Rzeczpospolita Obojga Narodów.

Wśród poruszanych tematów pojawił się między innymi ten, dotyczący sytuacji ludności prawosławnej po zawarciu unii polsko-litewskiej. 

– Ostatni Jagiellonowie wypracowali model relacji z Kościołem prawosławnym oparty na wolności i tolerancji – mówi profesor Antoni Mironowicz z Uniwersytetu w Białymstoku. – On został załamany po wprowadzeniu Unii lubelskiej, albowiem w Unii Lubelskiej znajdujemy pewne elementy, które już wyraźnie wskazywały na ograniczenie możliwości działalności politycznej społeczności prawosławnej. Jeszcze bardziej został załamany po wprowadzeniu Unii Brzeskiej.

Konferencja w Centrum Transferu Wiedzy KUL (ul. Radziszewskiego 7) potrwa do godziny 17.00. 

MaK / WP

Fot. kul.pl

 

Exit mobile version