Sejm udzielił we wtorek wieczorem wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego (na zdj.). Za zagłosowało 237 posłów, przeciw było 214, wstrzymało się 3 posłów.
Po głosowaniu posłowie Prawa i Sprawiedliwości nagrodzili rząd Morawieckiego brawami.
Za wotum zaufania zagłosował cały klub Prawa i Sprawiedliwości – 235 posłów. Za wotum było także dwoje posłów Koalicji Obywatelskiej – związani z PO Gabriela Lenartowicz i Marek Hok.
Większość klubu KO (129 posłów) była przeciwko wotum zaufania dla rządu Morawieckiego. Jeden poseł Koalicji Obywatelskiej – Jacek Protas – wstrzymał się od głosu. Dwóch posłów (Witold Zembaczyński i Wojciech Saługa) nie głosowało w ogóle.
Przeciwko wotum zaufania opowiedziało się wszystkich 11 posłów Konfederacji oraz większość – 47 – posłów Lewicy (nie głosowało dwoje posłów) oraz 27 posłów PSL-Kukiz’15 (od głosowania wstrzymał się Stanisław Żuk, nie głosowali: Radosław Lubczyk i Zbigniew Ziejewski).
Od głosowania wstrzymał się też jedyny w Sejmie przedstawiciel mniejszości niemieckiej, poseł Ryszard Galla.
We wtorek rano w Sejmie premier wygłosił trwające 75 minut expose, w którym zdefiniował cele i kierunki rozwoju swojego gabinetu na kolejną kadencję. Wizję tę oparł na normalności w sferze gospodarki, rozwoju, rodziny czy spraw obywatelskich. – Naszym głównym celem, celem celów jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie. Polski codziennej normalności, dobrobytu i spokoju na ulicach i na jej granicach. To marzenie milionów Polaków. Jeżeli będziemy konsekwentnie modernizowali nasz kraj, zapewniali sprawiedliwy dostęp do owoców rozwoju, szukali porozumienia ponad podziałami, przynajmniej w sprawach jak bezpieczeństwo, strategia energetyczna, system emerytalny czy demografia, to przed nami najlepszy czas dla Polski – stwierdził.
– Naszym celem jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie – dodał premier. Zaapelował o zmianę konstytucji, aby zagwarantować ochronę środków w Pracowniczych Planach Kapitałowych i na Indywidualnych Kontach Emerytalnych, zapowiedział też m.in. powołanie pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii oraz dalsze zmiany w wymiarze sprawiedliwości.
W piątek prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego, będzie w nim 20 resortów. Wicepremierami pozostali Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Jacek Sasin.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum